کیک مورد علاقه خود را بگویید تا شخصیت شما رو شودشاید شما هم جزو افرادی باشید که از خوردن کیک‌های لذیذ و خوشمزه لذت می‌برید.به هر حال ظاهر این قبیل شیرینی‌ها به قدری فریبنده است که هیچ‌کس نمی‌تواند از خوردنشان خودداری کند. اما می‌خواهیم سرگرمی جدیدی را به شما پیشنهاد بدهیم تا از این پس کیک‌ها و شیرینی‌ها برایتان جذاب‌تر باشد. قضیه از این قرار است که بین کیک مورد علاقه و ابعاد شخصیتی شما ارتباط مستقیمی وجود دارد.

● کیک شکلاتی
اگر کیک شکلاتی را می‌پسندید دست و دلباز هستید و همیشه برای کمک به دیگران آمادگی دارید. خلاقیت زیادی در شما موج می‌زند و فردی ماجراجو ، بلندپرواز و در پاره‌ای موارد احساساتی هستید. ممکن است در ظاهر فردی سرد و خشک به نظر برسید اما در باطن خونگرمید. از ریسک کردن در زندگی نمی‌ترسید و دوست دارید زندگی شما از حد متوسط بالاتر باشد. محبت به دیگران رضایت خاطر زیادی را برایتان به همراه دارد.

● کیک توت‌فرنگی
فردی دوست‌داشتنی، خونگرم و احساساتی هستید. همیشه برای مراقبت اطرافیانتان تلاش می‌کنید و همواره برای حل مشکلات آنها پیشقدم می‌شوند. زودرنج هستید و موضوعات کوچک به سرعت شما را ناراحت می‌کند. گاهی اوقات توجه به احساسات، بیش از حد در زندگی شما تأثیر می‌گذارد.

● کیک وانیلی
شوخ‌طبع و بامزه هستید. بعضی وقت‌ها گستاخ می‌شوید. فرد کم‌تحرکی نیستید اما در پاره‌ای موارد شک و تردید شما را از انجام فعالیت‌هایتان بازمی‌دارد و انگیزه لازم را برای ادامه مسیر از دست می‌دهید.
اطرافیانتان از بودن در کنار شما لذت می‌برند ولی باید مراقب باشند که باعث خشم و عصبانیت شما نشوند. به هر حال دوستی‌های شما اغلب دوام زیادی دارد.

● کیک هویج
اگر کیک هویج را دوست دارید همیشه مایلید لبخند بر لب داشته باشید و فردی بذله‌گو، شوخ‌طبع و دوست‌داشتنی هستید. اطرافیان شما از بودن در کنارتان خوشحالند. دوستان شما افراد باوفا و صادقی هستند. قلب مهربان و پرشوری دارید و گاهی اوقات نسبت به بقیه، خصوصیات اخلاقی متفاوتی را نشان می‌دهید.

● کیک میوه‌ای
به دنبال کارهای پرماجرا و پرحادثه هستید. از نظرات جدید و ایده‌های تازه استقبال می‌کنید. هنگام عصبانیت به سرعت آماده دعوا و پرخاشگری می‌شوید. گاهی اوقات فرد عجیب و غریبی هستید و خصوصیات ویژه‌ای در شما دیده می‌شود. همواره دوست دارید وفادار،‌صادق و وظیفه‌شناس باشید.

● کیک لیمویی
در زندگی فرد راحتی هستید. شمرده سخن می‌گویید و هنگام حرف زدن از دست‌هایتان استفاده می‌کنید .در صحبت کردن مهارت دارید و به‌طور حتم معلم خوبی می‌شوید. گاهی اوقات دوست دارید رهبری گروهی را برعهده بگیرید و همیشه دوستان زیادی در اطراف شما به چشم می‌خورند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

حتماً این موضوع برایتان عجیب است؛ اما وزن افراد با میزان موفقیت آنها ارتباط دارد. چندی پیش گروهی از متخصصان و دانشمندان تغذیه، تحقیقاتی در این زمینه انجام دادند که نشان داد که انسان ها ۲۱ نوع شخصیت دارند و هر شخصیت، عادات غذایی، ورزشی و استرس های مربوط به خود را دارند.

شخصیت افراد چاق
۱- افرادی که به غذا حمله می برند. ۲- افرادی که شب ها سراغ غذا می روند و در طول شب دزدکی چیزی می خورند. ۳- کسانی که خیلی راحت و با خیالی آسوده مقدار زیادی غذا می خورند. ۴- روزه داران میوه و افرادی که به ندرت از میوه جات و سبزیجات استفاده می کنند. ۵- افرادی که دائماً در حال ته بندی هستند و همیشه سرپایی غذا می خورند. ۶- افرادی که غذا را با تکه های بسیار بزرگ می خورند. (لقمه های بزرگی دارند) ۷- افرادی که دائماً در حال نوسان هستند(افرادی که در هر دوره مدتی رعایت می کنند و رژیم غذایی سالمی را در پیش می گیرند، ولی چند روز بعد به جای قبلی خود بازمی گردند).

تأثیر ورزش بر شخصیت
۱- برای ورزش کردن احساس خجالت می کنند. ورزش را دوست دارند، ولی از ورزش کردن خجالت می کشند.

۲- تازه کاران ورزشی و مبتدی ها ۳- افرادی که مدتی بسیار پرتحرک هستند و ورزش می کنند و مدتی هیچ حرکتی ندارند. ۴- ورزشکارانی که بی تحرک هستند و به ندرت حرکت می کنند. ۵- همیشه و به طور مرتب ورزش های ثابتی انجام می دهند. ۶- افراد نازک نارنجی و حساس که سریع آسیب می بینند و دردهای مختلف آنها را محدود می کند. ۷- اهداف خوبی از ورزش کردن دارند و با انگیزه ورزش می کنند.

چند نکته دیگر
هیچ گاه در گذشته نمانید و برای آینده هم رویاپردازی نکنید. ذهن خود را متمرکز زمان حال کنید (بودا). هر آنچه که به آن بیشتر فکر می کنید، پیش می آید (بودا). وقتی که می خواهید کاری را شروع کنید، حتی اگر آن کار شروع یک برنامه رژیمی یا ورزشی برای کاهش وزن باشد، خوشبین باشید. هیچ گاه از خودتان توقعات بسیار بالا نداشته باشید. اگر در ابتدای کار موفق نشدید، منصرف نشوید و دوباره تلاش کنید. این هدف کمی زمان بر است و باید صبر بیشتری داشته باشید.

مدیتیشن کنید تا با خود درونی تان حرف بزنید، خود را بیشتر بشناسید و تمام چیزهایی که ذهن شما را آلوده می کنند، از خود دور کنید.

تأثیر استرس بر شخصیت
۱- افرادی که با احساسات خود غذا می خورند؛ یعنی وقتی که دچار احساسی می شوند، به غذا خوردن رو می آورند. ۲- افرادی که تصویرشان از خود منفی است و با خودشان رفتار ناملایمی دارند.

۳- افرادی که عادت دارند همیشه همه چیز را به تعویق بیندازند و همواره می گویند: «از فردا شروع می کنم.» ۴- افرادی که همواره روی دیگران متمرکز هستند و انرژی خود را صرف دیگران می کنند و در نهایت برای خودشان هیچ انرژی ندارند. ۵- افرادی که دائماً در حال حرکتند. زندگی شان در حرکت سریع خلاصه می شود و زمانی برای داشتن یک برنامه زندگی سالم ندارند. ۶- افراد مردد و آنهایی که تصمیم می گیرند وزن خود را کاهش دهند؛ اما تردید دارند که در این کار موفق باشند. ۷- افرادی که رویاهای دست نیافتنی دارند و اهداف آنها واقعی نیست؛ به همین دلیل خیلی زود دلسرد و ناامید می شوند.

تأثیر شخصیت روی وزن
افرادی که احساس وظیفه شناسی اندکی دارند و افرادی که از نظر روانی رنجور هستند، بیشتر از دیگران دچار چرخه افزایش و کاهش وزن می شوند. حدود ۵۰ سال متوالی روی این موضوع تحقیق و بررسی شده است. افرادی که انگیزه های کوتاه مدت دارند و بدون فکر قبلی عمل می کنند، معمولاً دچار اضافه وزن می شوند. با مطالعه و بررسی ۱۹۸۸ نفر مشخص شد افرادی که ویژگی های شخصیتی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض چاقی هستند. افرادی که از روی انگیزه های آنی تصمیم به انجام کارها می گیرند، از ریسک کردن لذت می برند، اهل ستیز و مقابله، غرغرو، عیب جو، پرخاشگر و سلطه جو هستند.

وقتی که احساسات منفی داریم و شاد نیستیم، احتمالاً به سراغ ورزش نمی رویم. حتی در چنین مواقعی انتخاب های غذایی خوب نیز نخواهیم داشت و ممکن است به دلایل احساسی شروع به غذا خوردن و حتی پرخوری کنیم. بنابراین شخصیت شما تأثیر زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت برای کاهش وزن تان دارد. شما دوست دارید یک برنامه مؤثر برای کاهش وزن شروع کنید و در عین حال وقت خود را با برخی از برنامه های رژیمی و کار های دیگری که از آنها لذت نمی برید، تلف نکنید.
شخصیت شما روی چگونگی کاهش وزن تان اثر می گذارد. عادت های ذهنی و رفتاری که شخصیت شما را منحصر به فرد می کنند، موجب می شوند که شما به سراغ انجام برخی فعالیت های خاص بروید و از برخی فعالیت ها دوری کنید و در نتیجه به دلیل عدم علاقه به فعالیت های جسمی، مسأله کاهش وزن مورد بی توجهی قرار می گیرد و چاق می شوید. شاید خودتان متوجه این موضوع نباشید، اما این خود شما هستید که ترجیح می دهید برخی کارها را انجام ندهید و کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید. راه حل این است که شخصیت خود را بیشتر بشناسید. افکار شما به شدت روی اعمال تان تأثیر می گذارد. اگر این مسأله را در خودتان کشف کنید که گرایش به اجتناب از فعالیت های خاص مربوط به کاهش وزن و تناسب اندام دارید، می توانید تصمیم به تغییر اوضاع بگیرید و این فعالیت ها را در برنامه خود بگنجانید. اینکه از چاقی رنج می برید و یا نیاز به کاهش وزن دارید، در کلیه جوامعی که مردم توجه زیادی به ظاهر فیزیکی خود دارند، باعث می شود همواره مورد انتقاد و عیب جویی قرار بگیرید؛ اما مهم ترین جنبه این مسأله، جنبه سلامت آن است. هر چه وزن بیشتری را با خود حمل می کنید، بیشتر دچار بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامت می شوید؛ مثل بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، آرتروز و بیماری های مربوط به صفرا. چاقی حتی روی خواب نیز تأثیر می گذارد و موجب قطع تنفس در حین خواب می شود.

کاهش ۱۰- ۲۰ کیلوگرم از وزن تأثیر زیادی در سلامتی خواهد داشت. حتی اگر بتوانید فقط با ورزش کردن و یا فقط با رژیم غذایی لاغر شوید، یکی بدون دیگری، روش سالمی نخواهد بود و حتماً شما را با برخی مشکلات در آینده مواجه خواهد کرد. ضمن اینکه به نتیجه رسیدن شما به تعویق می افتد و این تأخیر ممکن است باعث ناامیدی و دلسردی شود. کاهش وزن همیشه قانون ثابت خود را دارد.

وقتی که کالری دریافتی شما کمتر از کالری باشد که می سوزانید، وزن کاهش می یابد؛ بنابراین با ورزش کردن کالری بیشتری بسوزانید تا مقدار کالری مصرفی تان بیشتر از کالری دریافتی باشد. شاید بخواهید سطح ورزش خود را افزایش دهید و با انجام ورزش های سنگین به هدف خود برسید؛ اما این کار آسیب های جدی به همراه خواهد داشت. همچنین اگر تقریباً هر چیزی را که دوست دارید، می خورید، انجام ورزش های سنگین و زیاد برای تان مناسب نخواهد بود. بنابراین، کاهش کالری دریافتی و انجام ورزش متناسب در کنار هم باعث کاهش وزن می شود. بدن شما به غذا نیاز دارد. برای کاهش وزن و حذف کالری های اضافی، باید مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

بهترین غذاها برای کاهش وزن، بهترین غذاها برای افزایش سلامت هستند. منظور از رژیم غذایی سالم، کم خوردن نیست، بلکه سالم خوردن است

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

تسـت شـناخت شخصیـت با سـازهای موسیـقی!


کدامیک از این سازها را به بقیه ترجیح می دهید؟! سنتور؟ گیتار؟ پیانو؟ سه تار؟ ارگ؟ ویولون؟ دف؟ آکاردئون؟ یا ، شیپور ؟ با خواندن توصیفات زیر چندان مشکل نیست که بتوانید شخصیت خود را محک بزنید ...

سنتور : رفتار شما بسیار دلنشین است اما گاهی دیگران را از خود می رنجانید و این به دلیل شرایطی است که برای شما به وجود می آید. همیشه فکر می کنید که دیگران شما را درک نمی کنند اما این قضاوت در برخی موارد اشتباه است. یک نکته ی مهم دیگر این است که برای رسیدن به مقصد باید صبر پیشه کنید و جالب تر آنکه خود نسبت به این موضوع آگاه هستید.

گیتار : به اصطلاح شما فردی سرزنده و فعال هستید. در ارتباط خود با دیگران به دنبال واژه های درشت نمی گردید. شاید گاهی برای صحبت کردن از احساسات خود دچار مشکل می شوید ولی سعی کنید تا از آنچه هستید راحتتر باشید. کلام شما ساده اما دلنشین است و یکی از ویژگیهای شما آن است که اگر کسی را دوست بدارید نمی توانید به راحتی او را فراموش کنید. روابط اجتماعی مناسبی دارید و به شب های پر ستاره علاقه مندید.

پیانو : شما شخصیت آرامی دارید. تفکر منحصر به فرد شما، شما را از دیگران متمایز می کند. آرزوهای شما یا خیلی دور هستند یا خیلی نزدیک و بین این دو ستاره ای از آرزو برای شما چنان نمی درخشد که نظر شما را جلب کند. تخیل زیبایتان توانایی آنرا دارد تا به حقیقتی دست یافتنی و ملموس تبدیل شود حتی اگر دیگران آن را تأیید نکنند.

سه تار : اندیشه های عارفانه ای دارید. به آینده بسیار می اندیشید و آنچه در اطراف شما می گذرد برای شخصیت شما اهمیت کمتری دارد. در اثبات حسن نیت خود سعی و تلاش می کنید و در بعضی مواقع دست از آن برمی دارید. انسان مستعدی هستید و این به آن معناست که با کمی تلاش می توانید به قله های دست نیافتنی، برسید. البته بسیار خیال پرداز نیستید و دنیای ذهنی شما یک دنیای دست یافتنی است.

ارگ : شما یک فرد کاملا احساساتی هستید. با آنکه در بعضی مواقع آنرا بروز نمی دهید اما به این فکر می کنید که آیا کسی که دوستش دارید نیز به شما می اندیشد؟ بدانید که او نیز شما را تا حد امکان دوست دارد. حس و نوع عشق شما از عشق های صادقانه است که شاید برای کمتر کسی اتفاق بیفتد.

ویولون : شما فردی بسیار زیرک و باهوش هستید و متوجه نکاتی می شوید که دیگران از آنها غافلند. به زبان ساده یعنی مو را از ماست می کشید. باید در مسیر زندگی خود پا پیش بگذارید تا بتوانید موفق شوید و قبل از انجام هر کاری درباره ی آن بیندیشید تا موقعیت های خوب را شکار کنید. غرور شما قسمتی از شخصیت شماست پس نه به راحتی آنرا زیر پا بگذارید و نه آنرا سر سختانه برای خود حفظ کنید.خوشبختی شما در گرو استفاده ی به موقع از لحظه هاست، لحظه و زمان را از دست ندهید.

دف : از ارتباط با خداوند لذت می برید و این امر نشأت گرفته از اندیشه های عارفانه ی شماست. در ذهن و افکار خود به سیر و سفر می پردازید و این سفر نه به معنای سفر از شهری به شهر دیگر، بلکه از عالمی به عالم دیگر است. شما دوست دارید که در آن عالم لحظاتی را سپری کنید، در آنجا بغض خود را بشکنید و خالصانه با خدای خود حرف بزنید. شاید فکر می کنید خدا شما را فراموش کرده است اما خدا بندگانش را هرگز فراموش نمی کند.

آکاردئون : وجود شما سراسر از عشق است و شما عاشق دوست داشتن هستید. آنچه که شما گم کرده اید و به جستجوی آن می پردازید درون شما وجود دارد. به اطراف خود بیشتر توجه کنید، گم کرده ی شما بسیار نزدیک به شماست، سعی کنید مهار زندگی خود را در دست داشته باشید تا آن را بیشتر رام کنید.

شیپور : شما یک انسان خوش نشین هستید. دیگران فکر می کنند به راحتی می توانند به درون شما پی ببرند اما به واقع خلاف این موضوع است. با آنکه به طور غیر مستقیم در حل مسائل خود از دیگران کمک می گیرید اما سعی کنید تا از اندیشه های دیگران نیز به طور مستقیم بیشتر استفاده کنید!

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٢:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

سنجش شخصیت با چند سوال ساده

به سوالات زیر با دقت و صادقانه پاسخ بدهید و در پایان تعبیر پاسخ هایتان را مشاهده بفرمائید


سوال ها:

۱. دریا را با کدام یک از ویژگی های زیر تشریح می کنید؟
آبی تیره، شفاف، سبز، گل‌آلود

۲. کدام یک از اشکال زیر را دوست دارید؟


دایره، مربع یا مثلث

3- فرض کنید در راهرویی راه می روید . دو در می بینید . یکی در 5 قدمی سمت چپ تان و دیگری در انتهای راهرو . هر دو در باز هستند . کلیدی روی زمین درست جلوی شما افتاده است. آیا آن را بر می دارید ؟

4- رنگهای روبرو را به ترتیب اولویتی که برایتان دارند بگویید . قرمز , آبی , سبز ,سیاه و سفید

۵. دوست دارید در کدام قسمت کوه باشید؟

6- در ذهنتان اسب چه رنگی است ؟
قهوه‌ای، سیاه یا سفید

7- توفانی در راه است . کدامیک را انتخاب می کنید: یک اسب یا یک خانه ؟

پاسخ ها:

1- آبی تیره : شخصیت پیچیده
سبز: آسان گیر و بی‌خیال
شفاف: به سادگی قابل درک
گل‌آلود: آشفته و سردرگم

2- دایره : سعی می کنید طوری رفتار کنید که خوشایند همه باشد.
مربع: خودرأی و خود محور
مثلث: یک دنده و لجباز
(اندازه اشکال با خودخواهی و منیت شما ارتباط مستقیم دارد)

3- بله : شما آدم فرصت طلبی هستید
نه: آدم فرصت‌طلبی نیستید.

4- این سئوال , اولیتهای شما در زندگی را مشخص می کند.

آبی: دوستان/ روابط
سبز: شغل و حرفه
قرمز: شهوت و دلبستگی
سیاه: مرگ
سفید: ازدواج
5- میزان ارتفاعی که انتخاب می کنید رابطه مستقیم با میزان جاه طلبی شما دارد .6- قهوه ایی : فروتن و خاکی
سیاه: غیرقابل پیش‌بینی، سرکش، هیجان‌انگیز
سفید: برتر، مغرور، تاثیرگذار

7- این سئوال , الویتهای شما به هنگام مشکلات را تعیین می کند.
اسب: همسر
خانه: فرزندان

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

شخصیت خود را بشناسید.........شخصیت انسانها را می توان با معیارهای گوناگونی به دسته های مختلف تقسیم بندی کرد. در اینجا شخصیت انسانها نخست با نحوه ارتباطشان با دیگران به دو دسته درونگرا و برونگرا تقسیم بندی شده است. متوجه باشید که هر دوی این دو نوع شخصیت کاملا طبیعی و نرمال می باشد. برونگرایان به سوی جهان عینی متمایل بوده و درونگرایان به سوی جهان ذهنی و غیر عینی. شما با آگاهی یافتن از خصوصیات شخصیتی هر دو گروه قادر خواهید بود با شناساییشان رابطه بهتری با آنها برقرار سازید:

ویژگیهای شخصیتی برونگرا :

علاقه مند به وقایع پیرامون خود.
رو راست و معمولا پر حرف.
عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه میکند.
اهل عمل و پیشقدمی در کارها.

بسهولت دوستان جدیدی یافته و یا با یک گروه خود را وفق میدهد.
افکار خود را بیان میکند.
علاقه مند به افراد جدید.
بزرگترین وحشت وی آن است که نکند پس از یک فاجعه هولناک آخرین بازمانده بشـر روی زمین باشد (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم.) تنهایی برای وی بسیار آزار دهنده میباشد.
از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی میگیرند.
- خوش مشرب بوده اما زیاد احساساتی نیستند.
ریسک پذیرند، سریع تصمیم می گـیـرند، اجتماعی هستند، درک آنها آسان است، شخصیت آنها در خلوت و حضور دیگران یکسان است، معاشرتی هستند.
پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته خود می اندیشند. علاقه مند به کار گروهی. نقل هر مجلس می بـاشنـد. موسیقی با صدای بلند و فعالیتهای هیجان انگیز را بیشتر دوست دارند.
رنگهای روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین میگردند تا خودشان. اطلاعات شخصی خود را بسادگی با دیگران قسمت می کـنند. رویکرد سریع الوصول را بیشتر ترجیح می دهـنـد. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران.
57 الی 60 درصد از جمعیت را تشکیل میدهند.
الــبته خصوصیات فوق هیچ ارتباطی با اعتماد بنفس داشتن فرد برونگرا ندارد یک برونگرا ممکن است اعتماد بنفس پایینی داشته باشد.


ویژگیهای شخصیتی درونگرا :

علاقه مند به احساسات و افکار خودشان. نیاز به داشتن قلمرو شخصی. کـم حرف، ساکت و متفکر.
دوستان زیادی ندارد. در ارتباط برقرار کردن با افراد جدید مشـکل دارد. عـلاقـه مـند به سکوت و تمرکز. از دید و بازدید های غیر منتظره و ناگهانی بیزار است.
کارایی وی در تنهایی بیشتر است. بـزرگترین وحشت وی آن اسـت کـه در یـک جــمع شلوغ قرار گیرید. ترس از آنکه فردیت خود را از دست بدهد. از فـعالـیتهای انفرادی انرژی میگیرد.
در بیـن انـبـوه مـردم بودن آنها را خسته می کنـد. بـیشتـر از دسـت کـرده خـودشـان خشمگین میگردند تا دیگران. معمولا کمرو هستند. درکشان مشکل است. اهـل ایــده و عقاید نو.
شـخصیتی مـتمایز در خلوت خود و در حضور دیگران دارند. مشـتـاق و احسـاسـاتـی می باشند. معمولا احساساتشان را بیان نمیکنند. در جـمع نا آشنا ساکت اما در جمع دوستان خود راحت می بـاشنـد. تـمرکزشان قوی است. برای تصمیم گیری به زمان نیاز دارند. پیش از حرف زدن می اندیشند.
از در میان گذاشتن اطلاعات شخصی خود با دیگران ممانعت میکند. مایل به رویکــرد آهسته اما دقیق می بـاشد. بـا مشـاهـده درس می آموزد (عـبــرت از دیگران) و پس از آموختن روش زندگی، زندگی خود را آغاز میکند.
25 الی 40 درصد از جمعیت را تشکیل میدهند.
این خصوصیات هیچ ارتباطی با کمرویی درونگرایان ندارد ممــکن است آنها خیلی هم با اعتماد بنفس باشند. %65 نوابغ را درونگرایان تشکیل میدهند.
فراد را از لـحاظ آنکه چگونه اطلاعات کسب میــکنند به دو گروه حسگر و الهام گر میتوان تقسیم کرد:


حس گرها

تــمرکز بر دنـیـای فـیــزیکی، با حواس پنجگانه خود زندگی می کنـنـد، شـواهــد عینی و محسوس را می بینند، علاقـــمند به آن چه که هست، واقع بین، عملگرا، درک جزئیات، تنها بدیهیات و مشهودات را میبیند، در زمان حال زندگی میکند، نیاز به دانستن حقایق و شواهـد دارد، سـاده و مــحافظـه کار و سنتگرا، لذات فیزیکی را بیشتر دوست دارد، بـا اعتماد بنفس، جای جنگل درختان را می بیند، معمولا بانکدار، پلیس، ورزشکار، جراح و خلبانان جزو این گروه میباشند. علاقه مند به درک جزئیات.

الهام گرها

تمرکز بر جهان معنوی و ذهنی، از حس ششم، ندای درون و حدس و گـمـان اسـتـفـاده میکنند، انتزاعی، علاقــمند به آنچه که می تواند وجود داشته باشد، آرمانگرا، خیالباف، علاقه مند به درک مفاهیم و کلیات، ماوراء امور را می نـگرد، از قیاس، استعاره و تشبیه استفاده می کند، بیشتر در گذشته و آینده سیر می کـند، تئوریسین و متفکر، اصـیل و پیچیده، علاقمند بـه چیزهای جدید و غیر متعارف،شکاک. هنرمندان، دانشمند، شاعران و فیلسوفان جزو این گروه میباشند. جای درختان جنگل را میبیند.
اکـنـون مـی تـوان افـراد را از لــحـاظ شـیوه تصـمیـم گـیـریشان بـه دو گروه انـدیشـه ورز و احساسی تقسیم بندی کرد:

اندیشه ورزان

به واقعیت ارزش می نهد، در تصمیم گیری از منطق استفاده میـکند، علاقمند به اهداف و ایده ها، متوجه استدلال غلط دیگران می شود، پیروی از ذهن عقلگرا، صـادق در بیان افکارشان، نسبت به دیگران سختگیر، رفتارشان با دیگران عدالت آمیز است، معمولا به آنها برچسب سنگدل و بی احساس میزنند، حرفهای دیگران را بدل نمی گیرند، عینـی، منتقد، جو رسمی و مبتنی بر منطق را ترجیح میدهنـد، بــی احساس، ارزیابی دیگران برمبنای قوه درکشان میباشد، مهندسان، دانشمندان و مدیران جزو این گروه میباشند.


احساسی ها

ارزش نهادن به هارمونی، در تصـمـیم گـیری خـود از احسـاسـات فـردی خـود اسـتـفـاده میکنند، هنگامی که دیگران احتیاج به کمک و پشتیبانی دارند متوجه آن می گـردنــد، با قلب رئوف و احساساتی خود زندگی میکنند، معـمولا حقیقت را پنهان میکند تا شخص مقابل خود را آزرده خاطر نکنند، مهربان با دیگران، رحیم و بـخشـنــده نسبت به دیگران، به آنها برچسب احساساتی و ضعیف و سست میزنند، حرفهای دیگران را بدل میگیرنـد، ذهنی، همدل و دلسوز، جو دوستانه و گرم را ترجیح می دهـنـد، نـازک نارنجی، ارزیابی دیـگران بر مبنای اخلاقیات، علاقمند به دیگران و احساساتشان. پـرستـاران، مـعـلـمـان، هنرمندان و کشیشها در این گروه قرار دارند.
حال مـی توان افراد را از لحاظ آنکه زندگی خود را چگونه میگذرانند و نحوه نگرش آنها به زندگی به دو گروه انتخابگر وسبکباران تقسیم بندی کرد:انتخابگران

مصمم، سریع تصمیم میگیرند، زندگی را استوار و قابل کنترل می کـنـنـد، پروژه ها را به سادگی به اتمام می رسـانـد، سـازمـان یـافـته و منظم، جدی، قابل پیشبینی، از زمان بندیها و جداول زمانی بعنوان راهنما سود می برد، از امور غیر مترقبـه بــیزار می باشد، سخت کوش، تـمایـل دارد کـارها را هر چه زودتر بـه پـایـان بـرسـانـد، وظیـفـه شـنــاس و مسئولیت پذیر است، میتواند خیلی کوته فکر نیز باشد.

سبکباران

پیش از تصمیم گیری ابتدا به شرایط خو گرفته و اطلاعات گرداوری می کـنـد، زنـدگــی را انعطاف پذیر و بدون تنش سپری می کند، ترجیح میدهد پــروژه را آغاز کند اما معمولا آن را به اتمام نمی رساند، در هم ریخته و بی نظم، بی خیال، هر کـاری پیـش بیاید انجام میدهد، با فراغت خاطر کامل کارها را به انجام میرساند، از اتـفاقات غافلگیر کننده و غیر منتظره لذت میبرد، دمدمی مزاج است، پشت گوش انداز، بیش از حد روشنفکر اسـت، بی مسئولیت و وظیفه نشناس، غیر قابل پیش بینی، از قـوانـیـن بـیزار و خواهان آزادی است.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

یک شرکت بزرگ قصد استخدام تنها یک نفر را داشت. بدین منظور آزمونی برگزار کرد که تنها یک پرسش داشت. پرسش این بود :

شما در یک شب طوفانی سرد در حال رانندگی از خیابانی هستید. از جلوی یک ایستگاه اتوبوس در حال عبور کردن هستید. سه نفر داخل ایستگاه منتظر اتوبوس هستند.

یک پیرزن که در حال مرگ است. یک پزشک که قبلاً جان شما را نجات داده است. یک خانم/آقا که در رویاهایتان خیال ازدواج با او را دارید. شما می‌توانید تنها یکی از این سه نفر را برای سوار نمودن بر گزینید. کدامیک را انتخاب خواهید کرد؟ دلیل خود را بطور کامل شرح دهید :

پیش از اینکه ادامه حکایت را بخوانید شما نیز کمی فکر کنید ....

...........

..........

........

.......

......

.....

.....

...

..

.

قاعدتاً این آزمون نمی‌تواند نوعی تست شخصیت باشد زیرا هر پاسخی دلیل خاص خودش را دارد.
پیرزن در حال مرگ است، شما باید ابتدا او را نجات دهید. هر چند او خیلی پیر است و به هر حال خواهد مرد.
شما باید پزشک را سوار کنید. زیرا قبلاً او جان شما را نجات داده و این فرصتی است که می‌توانید جبران کنید. اما شاید هم بتوانید بعداً جبران کنید.
شما باید شخص مورد علاقه‌تان را سوار کنید زیرا اگر این فرصت را از دست دهید ممکن است هرگز قادر نباشید مثل او را پیدا کنید.

از دویست نفری که در این آزمون شرکت کردند، تنها شخصی که استخدام شد دلیلی برای پاسخ خود نداد. او نوشته بود :
سوئیچ ماشین را به پزشک می‌دهم تا پیرزن را به بیمارستان برساند و خودم به همراه همسر رویاهایم متحمل طوفان شده و منتظر اتوبوس می‌مانیم.

پاسخی زیبا و سرشار از متانتی که ارائه شد گویای بهترین پاسخ است و مسلما همه می‌پذیرند که پاسخ فوق بهترین پاسخ است، اما هیچکس در ابتدا به این پاسخ فکر نمی‌کند. چرا؟

زیرا ما هرگز نمی‌خواهیم داشته‌ها و مزیت‌های خودمان را (ماشین) (قدرت) (موقعیت) از دست بدهیم. اگر قادر باشیم خودخواهی‌ها، محدودیت ها و مزیت‌های خود را از خود دور کرده یا ببخشیم گاهی اوقات می‌توانیم چیزهای بهتری بدست بیاوریم.

تحلیل فوق را می‌توانیم در یک چارچوب علمی‌تر نیز شرح دهیم: در انواع رویکردهای تفکر، یکی از انواع تفکر خلاق، تفکر جانبی است که در مقابل تفکر عمودی یا سنتی قرار می‌گیرد.

در تفکر سنتی، فرد عمدتاً از منطق، در چارچوب مفروضات و محدودیت‌های محیطی خود، استفاده می‌کند و قادر نمی‌گردد از زوایای دیگر محیط و اوضاع اطراف خود را تحلیل کند.

تفکر جانبی سعی می‌کند به افراد یاد دهد که در تفکر و حل مسائل، سنت شکنی کرده، مفروضات و محدودیت ها را کنار گذاشته، و از زوایای دیگری و با ابزاری به غیر از منطق عددی و حسابی به مسائل نگاه کنند.

در تحلیل فوق اشاره شد اگر قادر باشیم مزیت‌های خود را ببخشیم می‌توانیم چیزهای بهتری بدست بیاوریم.

شاید خیلی از پاسخ‌دهندگان به این پرسش، قلباً رضایت داشته باشند که ماشین خود را ببخشند تا همسر رویاهای خود را به دست آورند. بنابراین چه چیزی باعث می‌شود نتوانند آن پاسخ خاص را ارائه کنند.

دلیل آن این است که به صورت جانبی تفکر نمی‌کنند. یعنی محدودیت ها و مفروضات معمول را کنار نمی‌گذارند. اکثریت شرکت‌کنندگان خود را در این چارچوب می‌بینند که باید یک نفر را سوار کنند و از این زاویه که می‌توانند خود راننده نبوده و بیرون ماشین باشند، درباره پاسخ فکر نکرده‌اند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

آیا فرد شب زنده داری هستید؟


خواهشمنداست به سئوالات زیر با دقت پاسخ دهید و سپس کلید مشاهده نتیجه را فشار دهید.

1. به‌ نظر شما، یک‌ شهر بزرگ‌، در چه‌ زمانی‌جذاب‌ترین‌ حالت‌ خودش‌ را دارا است‌؟
بعد از غروب‌ آفتاب‌ و شب‌ هنگام‌.
صبح‌ هنگام‌، وقتی‌ خورشید در حال‌ طلوع‌کردن‌ است‌ و افراد زیادی‌ در خیابانها به‌ چشم‌نمی‌خورند.
در طول‌ روز، زمانی‌ که‌ خیابانها پر از آدم‌ وخریدار است‌ و شهر در حالت‌ جنب‌ و جوش‌، پرتکاپو وپرهیاهو به‌ نظر می‌رسد.

2. ساعت‌ سه‌ نیمه‌ شب‌ است‌، ولی‌ خوابتان‌نمی‌برد. چه‌ می‌کنید؟
از جایم‌ بلند می‌شوم‌ و به‌ مطالعه‌ یک‌ کتاب‌می‌پردازم‌ و یا تلویزیون‌ تماشا می‌کنم‌
آنقدر در رختخواب‌ غلت‌ می‌زنم‌ تا خواب‌ به‌سراغم‌ بیاید
شروع‌ به‌ شمردن‌ گوسفندها می‌کنم‌

3. صبح‌های‌ جمعه‌ یا تعطیل‌، معمولا چه‌ ساعتی‌از رختخواب‌ بلند می‌شوید؟
بعد از نه‌ و نیم‌ صبح‌
قبل‌ از هشت‌ صبح‌
بین‌ هشت‌ تا نه‌ و نیم‌ صبح‌

4. ترجیح‌ می‌دهید به‌ تماشای‌ کدام‌ یک‌ ازگزینه‌های‌ زیر بپردازید؟
فیلمی‌ که‌ دیر وقت‌ از تلویزیون‌ پخش‌ می‌شود
یک‌ سریال‌ تلویزیونی‌ که‌ در طول‌ روز پخش‌می‌شود
اخبار شبانگاهی‌

5. قرار است‌ به‌ همراه‌ تنی‌ چند از دوستانتان‌،برای‌ صرف‌ شام‌ به‌ رستوران‌ بروید. چه‌ ساعتی‌ راانتخاب‌ می‌کنید؟
بعد از نه‌ شب‌
قبل‌ از هشت‌ شب‌
بین‌ هشت‌ تا نه‌ شب‌

6. هر شب‌، به‌ طور متوسط، به‌ چند ساعت‌خواب‌ نیاز دارید؟
بیشتر از هفت‌ ساعت‌
چهار ساعت‌ خواب‌ برایم‌ کافی‌ است‌
بیشتر از چهار ساعت‌ ولی‌، کمتر از هفت‌ساعت‌

7. کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌ زیر، به‌ نظرتان‌،احساس‌ برانگیزترین‌ موقعیت‌ است‌؟
قدم‌ زدن‌ در ساحل‌، زیر نور مهتاب‌ درنیمه‌های‌ یک‌ شب‌ ملایم‌ و آرامش‌ بخش‌ تابستانی‌
پیک‌ نیکی‌ کنار یک‌ دریاچه‌ در یک‌ بعد ازظهر گرم‌ و داغ‌ تابستانی‌
تماشای‌ فیلمی‌ مهیج‌ و جدید در سینما

8. زمانی‌ که‌ در سفر در هتلی‌ مجلل‌ و درجه‌ یک‌اقامت‌ دارید، به‌ عنوان‌ صبحانه‌، کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌زیر را ترجیح‌ می‌دهید؟
معمولا به‌ علت‌ شب‌ زنده‌ داری‌ و پرخوری‌ شب‌گذشته‌، آنقدر خسته‌ و سیر هستید که‌ تمایلی‌ به‌صرف‌ صبحانه‌ ندارید
یک‌ صبحانه‌ کامل‌ (به‌ همراه‌ ژامبون‌، تخم‌مرغ‌ و...) در سالن‌ پذیرایی‌ هتل‌
صبحانه‌ای‌ ساده‌ (بدون‌ غذای‌ پخته‌) در اتاقتان‌

9. عصر چهارشنبه‌ است‌ و چون‌ تمام‌ کارهای‌اداری‌ تان‌ را به‌ پایان‌ رسانده‌اید، وقت‌ آزاد دارید. چه‌می‌کنید؟
به‌ یک‌ رستوران‌ می‌روید و بعد تا نیمه‌های‌شب‌ در خیابان‌ و پارک‌ قدم‌ می‌زنید
به‌ خانه‌ می‌روید و با استراحت‌ کردن‌، تمام‌خستگی‌ طول‌ هفته‌ را به‌ در می‌کنید
به‌ خانه‌ یکی‌ از دوستانتان‌ می‌روید و تا آخرشب‌ آنجا می‌مانید

10. رنگ‌ مورد علاقه‌تان‌ کدام‌ است‌؟
آبی‌
صورتی‌
زرد

11. هر شب‌، به‌ طور معمول‌، چه‌ زمانی‌ به‌رختخواب‌ می‌روید؟
بعد از نیمه‌ شب‌
قبل‌ از یازده‌ شب‌
قبل‌ از نیمه‌ شب‌

12. به‌ نظر خودتان‌، چه‌ ساعت‌ ازروز، فکرتان‌ بهتر کار می‌کند؟
شب‌ هنگام‌
صبح‌ هنگام‌، وقتی‌ بعد ازبرخورداری‌ از یک‌ خواب‌ شبانه‌ کافی‌ وکامل‌ از خواب‌ بر می‌خیزم‌
از ساعت‌ ده‌ صبح‌ تا دو بعد ازظهر

13. بعد از بازگشت‌ به‌ شهرتان‌، بعداز پشت‌ سر گذاشتن‌ سفری‌ رؤیایی‌ و مطلوب‌، کدام‌یک‌ از گزینه‌های‌ زیر، واضح‌ترین‌ و ماندنی‌ترین‌خاطره‌ شما خواهد بود؟
منظره‌ شب‌ هنگام‌ شهر و چراغ‌های‌ منور
قایق‌ سواری‌ در دریاچه‌ای‌ زیبا
خرید از فروشگاههای‌ معروف‌ و بزرگ‌

14. اگر شبی‌ به‌ بیرون‌ از منزل‌ دعوت‌ شوید، رفتن‌به‌ کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌ زیر را ترجیح‌ می‌دهید؟
رفتن‌ به‌ یک‌ مهمانی‌ شبانه‌ تا دیر هنگام‌
رفتن‌ به‌ یک‌ استادیوم‌ ورزشی‌ برای‌ تماشای‌یک‌ مسابقه‌
صرف‌ شام‌ در یک‌ رستوران‌ سرپایی‌ و بعدتماشای‌ یک‌ فیلم‌ در سینما و یا یک‌ تئاتر

15. اگر شبی‌ کارهای‌ زیادی‌ در پیش‌ رو داشته‌باشید، آیا حاضرید برای‌ این‌ که‌ خواب‌ از سرتان‌ بپردقهوه‌ و چای‌ بخورید؟
گاهی‌ اوقات‌
هرگز
خیلی‌ به‌ ندرت‌

16. اگر شبی‌ دیر وقت‌ بخوابید، در طول‌ فردای‌ آن‌روز، چند مرتبه‌ خواب‌ آلود می‌شوید و چرت‌ می‌زنید؟
به‌ دفعات‌
خیلی‌ به‌ ندرت‌
گاهی‌ اوقات‌

17. اگر مقداری‌ پول‌ به‌ دست‌ تان‌ برسد و حق‌انتخاب‌ داشته‌ باشید، خریدن‌ کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌زیر را ترجیح‌ می‌دهید؟
چند جفت‌ لوستر جدید برای‌ سالن‌ و اتاق‌خواب‌ ها
یک‌ دست‌ میز و صندلی‌ جدید برای‌ حیاط یابالکن‌
یک‌ دست‌ مبلمان‌ جدید برای‌ سالن‌ پذیرایی‌

18. همسرتان‌ می‌خواهد برای‌ روز تولدتان‌ یک‌دست‌ لباس‌ برایتان‌ بخرد. کدام‌ یک‌ را انتخاب‌می‌کنید؟
یک‌ دست‌ لباس‌ شب‌ رسمی‌
یک‌ مانتوی‌ جدید
یک‌ بلوز و شلوار اسپورت‌

19. ترجیح‌ می‌دهید چه‌ ساعتی‌ از شبانه‌ روز بادوستانتان‌ مکالمات‌ تلفنی‌ داشته‌ باشید؟
اواخر شب‌، چون‌ آن‌ زمان‌ به‌ کلی‌ خستگی‌ تان‌را در کرده‌اید و سر حال‌ هستید
در خلال‌ روز
هر هنگام‌

20. آیا به‌ رانندگی‌ درخلال‌ شب‌ علاقمندهستید؟
بله‌
نه‌ چندان‌
رانندگی‌ در خلال‌ روز و شب‌، فرقی‌ برایتان‌ندارد

21. شنیدن‌ کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌ زیر، بیشتر ازهمه‌ خوشایندتان‌ است‌؟
شنیدن‌ موسیقی‌ خوش‌ آهنگ‌ و آرام‌
شنیدن‌ نغمه‌ دسته‌ جمعی‌ پرندگان‌ در هنگام‌سحر و طلوع‌ خورشید
شنیدن‌ موسیقی‌های‌ تند و بلند

22. اگر قرار بود دوبار به‌ دنیا بیایید، ترجیح‌می‌دادید کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌ زیر را انتخاب‌ کنید؟
دوست‌ دارید یک‌ خواننده‌ باشید
دوست‌ دارید یک‌ ورزشکار باشید
دوست‌ دارید هنرپیشه‌ باشید

23. غذای‌ مورد علاقه‌تان‌، کدام‌ یک‌ از گزینه‌های‌زیر است‌؟
غذاهای‌ دریایی‌
خوراک‌ ژامبون‌ و تخم‌ مرغ‌
گوشت‌ یا مرغ‌ بریان‌ و کباب‌ شده‌

24. قبل‌ از رفتن‌ به‌ رختخواب‌ برای‌ خواب‌ شب‌،چندمرتبه‌ چرت‌ می‌زنید؟
اغلب‌
به‌ ندرت‌
گاهی‌ اوقات‌

25. معمولا چه‌ زمانی‌ به‌ رختخواب‌ می‌روید؟
دیرتر از همسرتان‌ یا سایر اعضای‌ خانواده‌
زودتر از همسرتان‌ یا سایر اعضای‌ خانواده‌
همزمان‌ با همسرتان‌ یا سایر اعضای‌ خانواده‌نتیجه:

بین‌ 35 تا 50 امتیاز:
شما بدون‌ شک‌ یک‌ فرد شب‌زنده‌دار به‌ معنای‌ واقعی‌ کلام‌ هستید! زمانی‌ که‌ اکثرافراد به‌ شدت‌ در تکاپو و جنب‌ و جوش‌ هستند، شماخسته‌ هستید و انرژی‌ تان‌ تحلیل‌ می‌رود. و زمانی‌ که‌اکثر افراد می‌خواهند بخوابند تا به‌ واسطه‌ برخورداری‌از خوابی‌ کافی‌ و راحت‌ انرژی‌ زیادی‌ در طول‌ روزداشته‌ باشند، شما تازه‌ به‌ خودتان‌ می‌آیید و سر حال‌می‌شوید! صبح‌ هنگام‌، زمانی‌ که‌ زنگ‌ ساعت‌ به‌ صدادر می‌آید و آغاز روز را اعلام‌ می‌کند، برای‌ شما به‌منزله‌ یک‌ کابوس‌ وحشتناک‌ است‌ و باورتان‌ نمی‌شودکه‌ روزی‌ کامل‌ را در پیش‌ رو دارید. و آرزو می‌کنید که‌ایکاش‌ روز جمعه‌ بود و شما می‌توانستید دیر ازرختخوابتان‌ بلند شوید. حتی‌ اگر گاهی‌ اوقات‌، زود به‌رختخواب‌ بروید، در ساعات‌ اولیه‌ بامداد بیدارمی‌شوید و پاورچین‌ پاورچین‌ سری‌ به‌ آشپزخانه‌می‌زنید تا دستبردی‌ به‌ یخچال‌ بزنید!
بهتر است‌ در خلال‌ روز، چرت‌ کوتاهی‌ داشته‌باشید، چرا که‌ به‌ این‌ ترتیب‌ از انرژی‌ سرشاری‌برخوردار خواهید گشت‌!

بین‌ 16 تا 34 امتیاز:
با این‌ که‌ ممکن‌ است‌ گاهی‌اوقات‌، کوتاهی‌ از شما سر بزنند و دیر به‌ رختخواب‌بروید، ولی‌ اصلا یک‌ فرد شب‌ زنده‌ دار به‌ حساب‌نمی‌آیید. شما فرد بسیار متعادل‌ و میانه‌ رویی‌ هستیدکه‌ تحت‌ هیچ‌ شرایطی‌ به‌ افراط و تفریط نمی‌روید. به‌طور متوسط، به‌ شش‌ تا هشت‌ ساعت‌ خواب‌ شبانه‌نیاز دارید تا در طول‌ روز پر انرژی‌ و سرحال‌ باشید. وزمانی‌ که‌ خوابتان‌ می‌برد، اصلا مایل‌ نیستید کسی‌مزاحمتان‌ شود تا این‌ که‌ صبح‌ هنگام‌، صدای‌ زنگ‌ساعت‌ شما را از خواب‌ بیدار کند.

زیر 16 امتیاز:
برای‌ شما، یک‌ خواب‌ شبانه‌ کامل‌ وراحت‌ یک‌ ضرورت‌ و باید به‌ حساب‌ می‌آید. در طول‌روز، بسیار پر انرژی‌ و سرحال‌ هستید، چرا که‌ آن‌ رازمان‌ بسیار مهمی‌ برای‌ وقف‌ انرژی‌ بی‌حد و حصرتان‌در جهت‌ انجام‌ کارها و یا رسیدگی‌ به‌ امور خانوادگی‌تان‌ در نظر می‌گیرید. شما عاشق‌ سحر و صبح‌های‌ زودهستید، به‌ خصوص‌ در فصل‌ بهار یا تابستان‌ که‌پرندگان‌ نغمه‌ سر می‌دهند و اشعه‌ خورشید از لا به‌لای‌ درزهای‌ پرده‌ اتاق‌ خوابتان‌ به‌ درون‌ می‌تابد و شمارا از خواب‌ بیدار می‌کند. و به‌ احتمال‌ زیاد یکی‌ ازطرفداران‌ پر و پا قرص‌ ورزش‌ و تناسب‌ اندام‌ هستیدکه‌ صبح‌های‌ زود به‌ دوی‌ آهسته‌ می‌پردازید و یا ابتدادر خانه‌ نرمش‌ هایی‌ انجام‌ می‌دهید، سپس‌ دوشی‌می‌گیرید و برای‌ رفتن‌ به‌ محل‌ کارتان‌ آماده‌ می‌شویدتا با انرژی‌ و نشاط فراوان‌ روز کاملی‌ را آغاز کنید. ضرب‌المثلی‌ قدیم‌: سحر خیز باش‌ تا کامروا باشی‌، را حتمامختص‌ شما نوشته‌اند!

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

نقاشی های ناخودآگاه ، شخصیت شما را آشکار می کند

مطمئناً تا به حال این تجربه را داشته اید که در کلاس درس و یا یک جلسه و سمینار حوصله تان سر رفته باشد ، آن وقت با خودکاری که در دست دارید بر روی کاغذ مقابلتان بی هدف نقاشی هایی را می کشید. ممکن است این خطوط درهم و مبهم ، در نگاه اول چیز جالبی برای گفتن نداشته باشند ولی به اعتقاد بسیاری از روان شناسان این نوع نقاشی های ناخودآگاه نمایانگر درون و افکار ما هستند که به دور از محدودیت های ذهن آگاهمان پدید می آیند و اسرار ناگفته ای از شخصیت ما را به تصویر می کشند ؛ آرزوها ، امیال ، ترس ها و رؤیاهای نهفته ای که هیچ گاه نتوانسته ایم آنها را بر زبان بیاوریم .

بنا به گفته بسیاری از خط شناسان و روان شناسان ، افراد در موقعیت های متفاوتی این نقاشی ها را می کِشند ، به عنوان مثال وقتی تلفنی صحبت می کنند ، یا به سخنرانی گوش می دهند و یا یادداشت بر می دارند . و در هنگام کشیدن چنین نقاشی هایی به چیز دیگری می اندیشند و ابداً متوجه حرکت قلم بر روی کاغذ نیستند .

روان شناسان تجزیه و تحلیل های زیادی را بر روی این نقاشی ها انجام داده اند و معتقدند که همانند دست خط ها ، این خطوط درهم و مبهم نیز از الگوی خاص و منحصر به فردی برخوردارند . ولی باید گفت که روان شناسیِ نقاشی های ناخودآگاه به اندازه ی دست خط افراد دارای قطعیت و اطمینان نیست و به عوامل بسیاری بستگی دارد که به اعتقاد اسپنسر، خط شناس معروف ، همین امر سبب می شود تا ارزیابی صحیح آنها دشوارتر گردد. عواملی نظیر : شرایط محیط ، روحیات خود فرد ، شخصیت و میزان هوشیاری او در هنگام کشیدن این نقاشی ها .

اسپنسر می نویسد: "اگرچه اثبات درستی و صحت نقاشی های ناخودآگاه ، سخت و دشوار است ، لیکن این نقاشی های مبهم نمای جالب و ارزشمندی از افکار و شخصیت افراد را به دست می دهد".

پیشنهاد می کنیم اگر این بار شما نیز چنین نقاشی هایی را کشیدید ، آنها را دور نیندازید . می توانید نقاشی هایتان را با نمونه های زیر مقایسه کنید و ببینید چه خصوصیات و روحیاتی دارید .


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

تست بو شناسی

آلن هریس محقق و استاد دانشگاه ، درباره اهمیت رایحه و حس بویایی می گوید:"حس بویایی شما، در مغز و دقیقا در منطقه احساسات اولیه واقع شده است.

به همین علت است که ارتباطات بویایی تشکیل شده در دوران کودکی ، می تواند شخصیت رفتاری شما و سازه های ثبت آن را در دوران نوجوانی و جوانی شکل دهد.


بنابراین آن بوی خوشی را که حس می کنید لحظات بسیار شادی را برای شما به وجود می آورد ، انتخاب کرده و ببینید که " رایحه " شخصیت شما چه رنگ و بویی دارد !؟


تذکر :برای شناخت صحیح پاسخ تست و مبهم نبودن . از گزینه های زیر ، فقط یک گزینه را انتخاب نماییدگزینه یک - بوی کلر در استخرهای بزرگ


گزینه دو - بوی کباب ، همبرگر و ...


گزینه سه - بوی سبزه و گل


گزینه چهار - بوی کرمهای ضدآفتاب


گزینه پنج - بوی بچه کوچک

.

.

.

.

.

پاسخ تست :


گزینه یک - بوی کلر در استخرهای بزرگ


مطالعات نشان می دهد کسانی که بشدت به بوی تند و تیز کلر در آب استخر علاقه مندند افرادی مخاطره جو و اهل ریسک هستند که مدام به دنبال کسب تجربیات جدید هستند.شما عاشق تجربه کردن و در نتیجه شوکهای غیر آشنایی هستید که یکباره بر شما فرود می آید.


گزینه دو - بوی کباب ، همبرگر و ...


تحقیقات نشان می دهد که بودن با خانواده برای شما از اهمیت فراوانی برخوردار است و بدین ترتیب همیشه از استرس کمتری نسبت به دیگران بر خوردارید.شما تلاش می کنید تا تمام اوقات فراغت خود را با آنها بگذارنید.


گزینه سه - بوی سبزه و گل


آیا به خاطر می آورید که همیشه پدرتان را در کارهای مربوط به گل و گیاه و یا مادرتان را برای آماده کردن میز غذا و جمع کردن آن ، کمک می کردید؟کسانی که عاشق بوی چمنهای تازه کوتاه شده و یا گل و سبزه هستند ، افرادی مسولیت پذیر و دلسوزند و هرگز کاری را در نیمه راه رها نمی کنند.شما با بوی طبیعت زنده اید و این یعنی شادکامی و سرزندگی ، یعنی حیات و شما این حیات بدست آمده از طبیعت را با هیچ چیز عوض نمی کنید !گزینه چهار - بوی کرمهای ضدآفتاب


شما فردی فعال ، برون گرا و با نشاط هستید که شادترین لحظات زندگیتان مربوط به زمانی است که در حال انجام فعالیتی هستید!یک سحرخیز واقعی که با اعتماد به نفس بسیار می تواند روز را به خوبی آغاز کند.گزینه پنج - بوی بچه های کوچکبوی شیرخشک بچه همیشه شما را سست می کند و بوی نوزادان معمولا حسی غریب را در شما زنده می کند!حسی که به واسطه آن ، خانواده بیش از همه چیز برایتان اهمیت می یابد.شما همانند مادران خانه دار و یا مردانی که عاشق زن و بچه خود هستند ، دوست دارید تمام وقت خود را در خانه بگذرانید و از بودن با نوزاد خود لذت می برید!بوی خوش شیری که همیشه از او می آید ، بی اختیار شما را به سمت خانه می کشاند تا بهترین لحظات را با او سپری کنید.شما در خانه بودن ، آن هم به دور از هرگونه هیاهو و جنجال را به همه چیز ترجیح می دهید.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

تست اول

در این تست ابتدا سوالات زیر از سوژه پرسیده می شود و از روی جوابهای أن نتیجه گیری خواهد شد . برای مثال جوابهایی به سوالات داده شده است تا نتیجه گیری ملموس تر شود .

سوال ۱ : دریا را چگونه توصیف می کنید؟

جواب ( فرضی ) : آرام . با شکوه

سوال ۲ : جنگل را چگونه جایی می دانید ؟

جواب : اسرار آمیز و ترسناک

سوال ۳ : رودخانه را چگونه وصف می کنید ؟

جواب : زیبا و پر خروش

سوال ۴ : سه حیوان مورد علاقه خود را به ترتیب نام ببرید

جواب : اول سگ

سوال : چرا سگ ؟

جواب : چون زیبا و دوست داشتنی . با وفا است

سوال : حیوان مورد علاقه دوم ؟

جواب : ببر

سوال : چرا ؟

جواب : چون رئیس با وقار و قوی است

سوال : حیوان سوم ؟

جواب : شیر

سوال : چرا؟

جواب : چون قوی . باشکوه و زیباستاگر مایل هستید . قبل از آنکه به بررسی این جوابها بپردازیم شما نیز به این سوالها پاسخ بدهید که در واقع دو سوال بیشتر نیست :

۱- دریا . جنگل و رودخانه را چگونه توصیف می کنید؟

۲- سه حیوان مورد علاقه خود را به ترتیب و با ذکر علت بیان کنید .ــ دریا : وضعیت کنونی زندگی شخص را نشان می دهد در مورد این شخص . وی زندگی آرام و با شکوهی دارد

ــ جنگل : نظر شخص را نسبت به مرگ نشان می دهد که در مورد این شخص . مرگ . اسرار آمیز و ترسناک است.

ــ رودخانه : انتظار شخص از زندگی را نشان می هد . که در مورد این شخص . زیبا و پر خروش است .

ــ حیوان اول : دیدگاه شخص را نسبت به خودش نشان می دهد . این شخص باورش نسبت به خودش این است که زیبا و دوست داشتنی و با وفا است .

ــ حیوان دوم : دیدگاه سایر مردم نسبت به شخص را نشان می دهد . یعنی در مثال فرضی ما تصور شخص این است که دیگران او را رئیس و با وقار و قوی می دانند .

ــ حیوان سوم : دیدگاه شخص را نسبت به شریک زندگیش نشان می دهد . در مثال ما شریک زندگی این فرد قوی . با شکوه و زیبا است و یا شخص دوست دارد که اینطور باشد .

تست دوم

جهار سوژه ( جنگل - دریا - کوه - دشت ) را به ترتیب علاقه تان مرتب کنید

جواب ( فرضی ) : ۱- دشت ۲- جنگل ۳- دریا ۴ - کوه

اگر مایل هستید شما نیز ابتدا آنها را به ترتیب مورد علاقه تان مرتب کنید و سپس جواب را ببینید .جنگل سمبل ( همسر )

دریا سمبل ( مادر )

کوه سمبل ( پدر )

دشت سمبل ( خود )

در این جواب فرضی ما شخص از همه بیشتر خودش را دوست دارد سپس همسر و بعد مادر و پدر خود را دوست دارد .

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

معاشرتی و خونگرم هستید ... ؟


1- آیا اکثر اوقات به بازی ها و سرگرمی های دسته جمعی علاقه نشان می دهید ؟
الف ) بله ب ) خیر ج)نمی دانم

2- آیا میانه تان با بچه ها خوب است و راحت با آنها کنار می آیید ؟
الف) بلی ، عاشق آنها هستم
ب) خیر ، اعصاب قوی می خواهد
ج) نمی دانم ، در برخی مواقع برایم جالب است !

3- آیا از تفریحگاههای شلوغ و پرسروصدا خوشتان می آید ؟
الف) بلی ، برایم جالب است
ب)خیر ، اعصابم خرد می شود
ج) نمی دانم

4- آیا به سازماندهی یک میهمانی اداری تمایل دارید ؟
الف ) بله ، بسیار زیاد
ب)خیر ، چندان علاقه ای ندارم
ج) نمی دانم ، تاکنون با چنین موقعیتی روبرو نشده ام

5-آیا به حیوانات خانگی و اهلی علاقه ای دارید ؟
الف ) بله ، داشتن شان جالب است
ب) خیر ، متنفرم
ج) نمی دانم ، بستگی دارد

6- آیا در مهمانی ها کانون توجه را به خود اختصاص می دهید ؟
الف) بله ، اکثر مواقع چنین است
ب) خیر ، ترجیح می دهم در گوشه ای ساکت بنشینم
ج) نمیدانم تا به حال دقت نکرده ام

7- آیا همیشه د رسفرها، دوستانی برای خود دست و پا می کنید ؟
الف) بله سفر خاطره انگیزتر می شود
ب) خیر ، دوستان زیاد مایه دردسرند!
ج)نمی دانم ، امتحان نکرده ام

8- آیا فراوان به تئاترو سینما می روید ؟
الف) بله ، تاجایی که برایم امکان داشته باشد
ب) خیر ، فرصتی برای این کارها ندارم
ج)نمی دانم ، بعضی اوقات

9- آیا حاضرید به یک فرد مسن و سالخورده که همسایه تان است کمک کنید ؟
الف) بله ، با کمال میل
ب) خیر ، مسلماً آغاز یک دردسر همیشگی خواهد بود !
ج) نمی دانم باید جوانب کار را سنجید

10- آیا به راحتی و به سرعت برای خودتان دوست پیدا می کنید ؟
الف) بله ، اشنایی با دیگران همیشه برایم جالب است
ب) خیر ، چندان کار راحتی نیست
ج) نمیدانم ، برخی اوقات چنین است

ج ب الف سوال
3 2 5 1
3 2 5 2
3 2 5 3
3 2 5 4
3 2 5 5
3 2 5 6
3 2 5 7
3 2 5 8
3 2 5 9
3 2 5 10

تفسیر امتیازات

بین 50 تا 35 امتیاز

شما فردی بشدت اجتماعی ، معاشرتی ، خونگرم ، زود آشنا ، مهربان و خوش مشرب هستید . دیگران از بودن با شما لذت می برند و از اینکه در لیست مدعوین شما جزو نفرات اول هستید ، احساس خوبی دارند .زندگی در جمع و با دوستان بودن برای شما لذتی خاص دارد که از توصیف آن عاجزید . این خصلت نیکو در شما باعث شده محبوب جمع باشید و حلال مشکلات ! با این حال به گوش باشید که موقعیت اخلاقی شما ، زمینه خوبی برای سوء استفاده دیگران است ! سعی کنید در دوستی ها و باز کردن باب دوستی با آنها ،همیشه جانب اعتدال را رعایت کنید تا روزنه ای حتی کوچک برای سوئ استفاده دیگران باز نکنید . با این حال باید به شما تبریک گفت . شما فردی اجتماعی هستید و به همین دلیل قابل اعتماد به حساب می آیید و این بارزترین نکته اخلاقی شما محسوب می شود.

بین 35 تا 20 امتیاز

شما فردی اجتماعی و خوش برخورد هستید . رفتار خوب و در عین حال متعادل شما ف دوستان زیادی را با احتیاط گرد شما فراهم اورده است . از نظر شما زندگی با داشتن چنین اخلاق و روحیاتی ، شیرین تر می شود.جمع امتیازات شما نشانگر آن است که شما معمولاً در بیشتر مسائل روزمره زندگی جانب اعتدال را رعایت می کنید و این یعنی بهترین کار در دنیای امروز ! در واقع دوستی ها از نظر شما ، حرمت خاص خودش را دارد و دیگر مسائل هم جای خود. بنابراین کمتر پیش می آید از نظر دوستی به رغم اجتماعی بودن ، ضربه های ناجور بخورید و این خود جای تبریک دارد .

کمتر از 20 امتیاز

شما فردی غیر اجتماعی ، انزوا طلب و غیر معاشرتی هستید . دربین دوستان ، شما همیشه اخرین نفر برای خبر کردن جهت شرکت در یک جشن یا مهمانی بوده و از این وضع ناراحت نیستید . تنهایی و گوشه گیری جزیی از خصلت اخلاقی شما بوده و چندان هم درصدد تغییر این حالت نیستید ، اما به یاد داشته باشید دست است که تنهایی در خیلی از مواقع برای انسان کارگشا است ولی چنانچه انزوا طلبی پیشه کند آن وقت زندگی در جمع که خصیصه ذاتی هر انسانی است کمی دشوار شده و زندگی را سخت می کند .باید سعی کنید خصلت غیر اجتماعی بودن را که در دنیای امروز می تواند خیلی به ضررتان باشد کنار بگذارید . با مردم بودن هم می تواند خوبی ها و زیبایی های خاص خود را داشته باشد

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

تست بسیار جالب خودشناسی

به سوالات زیر با دقت و صادقانه پاسخ بدهید و در پایان تعبیر پاسخ هایتان را مشاهده بفرمائید

۱- دریا را با کدام یک از ویژگی های زیر تشریح می‌کنید؟
آبی تیره، شفاف، سبز، گل‌آلود

۲- کدام یک از اشکال زیر را دوست دارید؟
دایره، مربع یا مثلث

۳- فرض کنید در راهرویی راه می‌روید. دو در می‌بینید. یکی در ۵ قدمی سمت چپ تان و دیگری در انتهای راهرو. هر دو در باز هستند. کلیدی روی زمین درست جلوی شما افتاده است. آیا آن را بر می‌دارید؟

۴- رنگهای روبرو را به ترتیب اولویتی که برایتان دارند بگویید . قرمز، آبی، سبز، سیاه و سفید

۵- دوست دارید در کدام قسمت کوه باشید؟

۶- در ذهنتان اسب چه رنگی است؟
قهوه‌ای، سیاه یا سفید

۷- توفانی در راه است. کدامیک را انتخاب می‌کنید: یک اسب یا یک خانه؟


تحلیل پاسخ ها:
۱- آبی تیره : شخصیت پیچیده
سبز: آسان گیر و بی‌خیال
شفاف: به سادگی قابل درک
گل‌آلود: آشفته و سردرگم

۲- دایره : سعی می‌کنید طوری رفتار کنید که خوشایند همه باشد.
مربع: خودرأی و خود محور
مثلث: یک دنده و لجباز
(اندازه اشکال با خودخواهی و منیت شما ارتباط مستقیم دارد)

۳- بله : شما آدم فرصت طلبی هستید
نه: آدم فرصت‌طلبی نیستید.

۴- این سئوال، اولویت‌های شما در زندگی را مشخص می‌کند.
آبی: دوستان/ روابط
سبز: شغل و حرفه
قرمز: شهوت و دلبستگی
سیاه: مرگ
سفید: ازدواج

۵- میزان ارتفاعی که انتخاب می‌کنید رابطه مستقیم با میزان جاه طلبی شما دارد .

۶- قهوه‌ایی: فروتن و خاکی
سیاه: غیرقابل پیش‌بینی، سرکش، هیجان‌انگیز
سفید: برتر، مغرور، تاثیرگذار

۷- این سئوال، اولویت‌های شما به هنگام مشکلات را تعیین می‌کند.
اسب: همسر
خانه: فرز

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

بگو که هستی، بگو
به این تست شک نکنید. این آخرین و استانداردترین تست شخصیت شناسی است که این روزها در اروپا بین روانشناسان در جریان است. پاسخهایش هم اصلا کار دشواری نیست. کافی است کمی به خودتان رجوع کنید. یک کاغذ و قلم هم کنار دستتان باشد که بتوانید امتیازهایی که گرفته‌اید را جمع بزنید. حاضرید؟ پس شروع کنید:

1) چه موقع از روز بهترین و آرام‌ ترین احساس را دارید؟
الف) صبح ب) عصر ج) شب
2) معمولا چگونه راه می روید؟
الف) نسبتا سریع، با قدمهای بلند
ب) نسبتا سریع، با قدمهای کوتاه ولی تند و پشت سر هم
ج) آهسته تر، با سری صاف روبرو
د) آهسته و سر به زیر
ه) خیلی آهسته

3) وقتی با دیگران صحبت می‌کنید
الف) می ایستید و دست به سینه حرف می زنید
ب) دستها را در هم قلاب می‌کنید
ج) یک یا هر دو دست را در پهلو می گذارید
د) دست به شخصی که با او صحبت می‌کنید می زنید
ه) با گوش خوب بازی می‌کنید، به چانه تان دست می زنید یا موهایتان را صاف می‌کنید.

4) وقتی آرام هستید چگونه می نشینید؟
الف) زانوها خم و پاها تقریبا کنار هم
ب) چهار زانو
ج) پاهای صاف و دراز به بیرون
د) یک پا زیر دیگری خم

5) وقتی چیزی واقعا برای شما جالب است چگونه واکنش نشان می دهید؟
الف) خنده ای بلند که نشان دهد چقدر موضوع جالب بوده
ب) خنده اما نه بلند
ج) با پوزخند کوچک
د) لبخند بزرگ
ه) لبخند کوچک

6) وقتی وارد یک مهمانی یا جمع می شوید
الف) با صدای بلند سلام و حرکتی که همه متوجه شما شوند وارد می شوید
ب) با صدای آرامتر سلام می‌کنید و سریع به دنبال شخصی که می شناسید می گردید
ج) در حد امکان آرام وارد می شوید و سعی می‌کنید به نظر سایرین نیایید

7) سخت مشغول کاری هستید بر آن تمرکز دارید اما ناگهان دلیلی یا شخصی آن را قطع می‌کند
الف) از وقفه ایجاد شده راضی هستید و از آن استقبال می کنید
ب) به سختی ناراحت می شوید
ج) حالت بینابین این دو حالت ایجاد می شود.

کدام یک از مجموعه رنگهای زیر را بیشتر دوست داری؟
الف) قرمز یا نارنجی
ب) سیاه
ج) زرد یا آبی کمرنگ
د) سبز
ه) آبی تیره یا ارغوانی
و) سفید
ز) قهوه ای، خاکستری، بنفش

9) وقتی در رختخواب هستید ( در شب ) در آخرین لحظات پیش از خواب در چه حالتی دراز می‌کشد؟
الف) به پشت
ب) روی شکم ( دمر )
ج) به پهلو و کمی خم و دایره ای
د) سر بر روی یک دست
ه) سر زیر پتو یا ملافه ...

10) آیا شما غالبا خواب می بینید که :
الف) از جایی می افتید
ب) مشغول جنگ و دعوا هستید
ج) به دنبال کسی یا چیزی هستید
د) پرواز می‌کنید یا در آب غوطه ور هستید
ه) اصلا خواب نمی بینید
و) معمولا خوابهای خوش می بینید


سوال اول: الف (2 امتیاز) ، ب (4 امتیاز) ، ج (6 امتیاز)
سوال دوم: الف (6 امتیاز) ، ب (4امتیاز) ، ج (7 امتیاز)، د(2 امتیاز) ، ه (1 امتیاز)
سوال سوم: الف (4 امتیاز) ، ب (2امتیاز) ، ج (5 امتیاز)، د(7 امتیاز) ، ه (6 امتیاز)
سوال چهارم: الف (4 امتیاز) ، ب (6امتیاز) ، ج(2 امتیاز)، د(1 امتیاز)
سوال پنجم: الف (6 امتیاز) ، ب (4امتیاز) ، ج (3 امتیاز)، د(5 امتیاز) ، ه (2 امتیاز)
سوال ششم: الف (6 امتیاز) ، ب (4امتیاز) ، ج(2 امتیاز)
سوال هفتم: الف (6 امتیاز) ، ب (2امتیاز) ، ج (4 امتیاز)
سوال هشتم: الف (6 امتیاز) ، ب(7امتیاز) ، ج(5 امتیاز)، د(4 امتیاز) ، ه (3 امتیاز)، و(2 امتیاز)، ز(1 امتیاز)
سوال نهم: الف (7 امتیاز) ، ب (6امتیاز) ، ج (4 امتیاز)، د(2 امتیاز) ، ه (1 امتیاز)
سوال دهم: الف (4 امتیاز) ، ب (2امتیاز) ، ج (3 امتیاز)، د(5 امتیاز) ، ه (6 امتیاز)، و (1 امتیاز)

خب، امتیازهایتان را جمع بزنید. عدد بدست آمده را با جدول زیر مقایسه کنید و شخصیت خودتان را بشناسید:
دیگران ما را چگونه می بینند؟!
*اگر امتیاز شما بالای 60 است: دیگران در ارتباط و رفتار با شما شدیدا مراقب و هوشیار هستند. آنها شما را مغرور، خود محور و بینهایت سلطه جو می دانند. اگر چه شما را تحسین می‌کنند و به ظاهر می گویند "کاش من جای تو بودم" اما معمولا به شما اعتماد ندارند و نسبت به ایجاد رابطه‌ای عمیق و دوستانه بی میل و فراری هستند.

* اگر از 51 تا 60 امتیاز دارید: بدانید دوستان شما را تحریک پذیر می دانند بدون فکر عمل می کنید و سریع از موضوعات ناخوش آیند برآشفته می شوید. علاقه‌مند به رهبری جمع و تصمیم گیری های سریع دارید ( هرچند اغلب درست از کار در نمی آیند ) دیگران شما را جسور و اهل مخاطره می دانند. کسی که همه چیز را تجربه و امتحان می‌کند، از ماجرا جویی لذت می برد و در مجموع به دلیل ایجاد شرایط و بستر هیجانات توسط شما، از همراهتان لذت می برند.

* اگر از 41 تا 50 امتیاز به دست آورده‌اید: به خود امیدوار باشید، دیگران شما را با نشاط، سرزنده، سرگرم کننده و جالب و جذاب می بینند. شما دقیقا مرکز توجه جمع هستید و از تعادل رفتاری خوبی بهره‌مند هستید. فردی مهربان، ملاحظه کار و فهمیده به نظر می رسید. قادر هستید به موقع باعث شادی و خوشحالی دوستانتان شوید و اسباب هل هله و خنده آنها را فراهم کنید و در همان شرایط و در صورت لزوم بهترین کمک بر اعضا گروه هستید.

* اگر 31 تا 40 امتیاز نصیب شما شد: بدانید در نظر سایرین معقول، هوشیار، دقیق، ملاحظه کار و اهل عمل هستید. همه می دانند شما باهوش و با استعداد هستید اما مهمتر از همه فروتن و متواضع هستید. به سرعت و سادگی با دیگران باب دوستی را باز نمی‌کنید. اما اگر با کسی دوست شوید صادق، با وفا و وظیفه شناس هستید. اما انتظار بازگشت این صداقت و صمیمیت از طرف دوستانتان را دارید گر چه سخت دوست می شوید اما سخت تر دوستی ها را رها می‌کنید.

* از 21 تا 30 امتیاز : در نظر سایرین فردی زحمتکش هستید اما متاسفانه گاهی اوقات ایراد گیر هستید شما بسیار بسیار محتاط و بی نهایت ملاحظه کار به نظر می رسید. زحمت کشی که در کمال آرامش و با صرف زمان زیاد در جمع بار دیگران را بر دوش می کشد و بدون فکر و بر اساس تحریک لحظه ای و آنی هرگز نظر نمی دهد دیگران می دانند شما همیشه تمام جوانب کارها را می سنجید و سپس تصمیم میگیرید.

و اگر کمتر از 21 امتیاز داشتید دیگران شما را خجالتی، عصبی و آدمی شکاک و دودل می دانند. شخصی که همیشه سایرین به عوض او فکر می‌کنند، برایش تصمیم می گیرند و از او مراقبت می‌کنند کسی که اصلا تمایل به درگیر شدن در کارهای گروهی و ارتباط با افراد دیگر را ندارند.

بگو که هستی، بگو

* اگر 31 تا 40 امتیاز نصیب شما شد: بدانید در نظر سایرین معقول، هوشیار، دقیق، ملاحظه کار و اهل عمل هستید. همه می دانند شما باهوش و با استعداد هستید اما مهمتر از همه فروتن و متواضع هستید. به سرعت و سادگی با دیگران باب دوستی را باز نمی‌کنید. اما اگر با کسی دوست شوید صادق، با وفا و وظیفه شناس هستید. اما انتظار بازگشت این صداقت و صمیمیت از طرف دوستانتان را دارید گر چه سخت دوست می شوید اما سخت تر دوستی ها را رها می‌کنید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

یک تحقیق علمی ‌در رابطه با ساندویچ نشان می‌دهد روش میل کردن ساندویچ توسط شما می‌تواند بیانگر بسیاری از احساسات درونی شما و بطور کلی شناخت شخصیت شما باشد.

کدام یک از روش‌های زیر را برای خوردن ساندویچ در نظر می‌گیرید؟

1- ساندویچ خود را به قطعات کوچک تر تقسیم می‌کنید؟
2- ساندویچ خود را دو لقمه می‌کنید؟
3- ساندویچ خود را آرام و با اشتهایی وصف ناپذیر می‌خورید؟
4- ساندویچ خود را نصف کرده و باقی مانده را در بشقاب می‌گذارید؟
5- ساندویچ خود را کاملاْ باز کرده و محتویات آن را تنها با تکه ای نان می‌خورید؟

۱. چنانچه ساندویچ خود را به قطعات کوچک تر تقسیم می‌کنید :
فردی منظم، حساس، دقیق و عاطفی هستید. در واقع نظم در زندگی شما حرف اول را می‌زند. دیگران به خوبی می‌دانند که از چه جایگاهی باید با شما وارد سخن شوند. گذشت شما در زمینه‌های مختلف زبانزد خاص و عام است. صبر و استقامت از دیگر ویژگی‌های شماست. دیگران برای انجام کارها و رفع نیازهای روزمره خود روی شما حساب می‌کنند.

۲. چنانچه ساندویچ خود را دو لقمه می‌کنید :
شما ظاهراً فردی عجول و نسبتاً خشن بوده و این خصوصیت راحتی در غذا خوردن را نیز نشان می‌دهد. ظاهراً خیلی از خودتان مطمئن هستید و می‌توان گفت که در اکثر اوقات به خاطر عجول بودنتان بدون مشورت با دیگران تصمیم می‌گیرید که در بسیاری از موارد عواقب آن را نیز متحمل می‌شوید. معمولاً شما فرصت رسیدگی به حرف و سخن دیگران و یا حتی خود را ندارید، که این نیز ناشی از همان عجول بودن ذاتی شماست.

۳. چنانچه ساندویچ خود را آرام و با اشتهایی وصف ناپذیر می‌خورید :
به راحتی با دیگران دوست می‌شوید و خوشرو و دست و دلباز هستید و به رای و نظر فرد مقابل احترام می‌گذارید و از درگیر شدن با اطرافیان پرهیز می‌کنید، آرامش خاصی دارید و دیگران از بودن در کنار شما احساس لذت می‌کنند.

۴. چنانچه ساندویچ خود را نصف کرده و باقی مانده را در بشقاب می‌گذارید :
آینده نگری و نگاهی به فردا داشتن از ویژگی‌های شخصیتی شماست. در هر زمینه‌ای و برای اقدام در مورد هر مساله ابتدا به عواقب آن اندیشیده و با مروری به آینده حال را برنامه ریزی می‌کنید. مصمم و هوشیارید و نسنجیده حرف نمی‌زنید. دیر با کسی دوست می‌شوید اما دوستی هایتان پایدار است.

۵. چنانچه ساندویچ خود را کاملاْ باز کرده و محتویات آن را تنها با تکه ای نان می‌خورید :
شخصیتی قابل احترام دارید. سعی می‌کنید هیچ گاه به دنبال کارهای بیهوده نروید. نگاه گیرا و نافذ شما می‌تواند مخالفانتان را به سرعت سر جای خودشان بنشاند. بخش بسیار قوی و ممتاز شخصیت شما آن است که قادرید از جنبه‌های ناچیز و مادی فراتر رفته و ماورای آنها را نیز ببینید. انرژی شما برای یافتن دوستان جدید و کم نظیر نیز مثال زدنی است. در حل مشکلات بسیار ماهر و زبر دست بوده و عاشق رقابت سالم با دیگران هستید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

شخصیت تان را محک بزنید

1 ــ فرض کنید شما مشخصه صورت کسی هستید، کدام قسمت از صورت او هستید؟
الف: چین و چروک
ب: لکه
ج: خال زیبایی
د: کک و مک
هــ : لبخند

2 ــ دوست دارید چه نوع پرنده‌ای باشید؟
الف: شباهنگ
ب: جغد
ج: عقاب
د: فلامینگو
هــ : پنگوئن


3 ــ کدام یک از آلات موسیقی را دوست دارید؟
الف: پیانو
ب: ویولن
ج: سازدهنی
د: گیتار
هــ : دف4 ــ کدام یک از برنامه‌های تلویزیونی برای شما جالب‌تر است؟
الف: اخبار و برنامه‌های مستند
ب: فیلم‌های درام و زندگینامه
ج: هیجانی و پلیسی
د: عشقی و ماجرایی
هــ : کمدی و کارتون5 ــ کدام یک از بازی‌های شهر بازی را بیشتر دوست دارید؟
الف: ترن‌های هوایی سریع‌السیر
ب: قطار یا قایق
ج: نمایش و اجرای کمدی
د: چرخ و فلک و وسایلی که سریع می‌چرخند
هــ : هیچ کدام، من از شهربازی متنفرم6 ــ آیـا شـمـا بـه اشـتـبـاهـات خـودتـان می‌خندید؟
الف: هرگز
ب: بندرت
ج: برخی مواقع
د: معمولا
هــ : همیشه7 ــ اگـر دوسـت شـمـا سـر بـه سرتان گذاشت،چه عکس‌العملی نشان می‌دهید؟
الف: عصبانی می‌شوید
ب: ناراحت می‌شوید
ج: برایتان جالب است
د: تلافی می‌کنید
هــ : چندین برابر تلافی می‌کنید8 ــ اولین چیزی که صبح موقع بیدار شدن به فکرتان خطور می‌کند،چیست؟
الف: کار یا تحصیل
ب: مشکلات زندگی
ج: صبحانه
د: روزی که در پیش دارید
هــ : کاری که تا شب انجام خواهید داد9 ــ در زندگیتان چه شعاری دارید؟
الف: وقت طلاست
ب: سحرخیز باش تا کامروا باشی
ج: آنچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران هم بپسند
د: زندگی کن و به دیگران هم اجازه زندگی کردن بده
هــ : بی‌خیال باش، هرچه باداباد10 ــ آیا به حیوانات علاقه‌مندید؟
الف: اصلا
ب: تعداد کمی از حیوانات
ج: برخی از حیوانات
د: بیشتر حیوانات
هــ : تمام حیوانات11 ــ شما لبخند می‌زنید؟
الف: هرگز
ب: بندرت
ج: گاهی اوقات
د: اغلب
هــ : آنقدر زیاد که برخی فکر می‌کنند دیوانه هستم12 ــ نظر دیگران راجع به شما اغلب کدام مورد است؟
الف: بی‌رحم
ب: سرد و بی‌احساس
ج: زیبا
د: دوست‌داشتنی
هــ : خوشگذران13 ــ شما احساس عشق و قدردانی خود را نشان می‌دهید؟
الف: هرگز
ب: بندرت
ج: گاهی
د: اغلب
هــ : حداکثر تا جایی که امکان دارد14 ــ شما اعتقاد دارید که برای شاداب بودن باید ساعاتی از روز را منحصرا صرف خودتان کنید؟

الف: اصلا
ب: احتمالا نه
ج: گاهی
د: بله
هــ : البته، تا جایی که امکان دارد به خودتان می‌رسید15 ــ آیا زندگی شما با برنامه‌ریزی پیش می‌رود؟
الـــف: مــن حـتــی در تـعـطـیــلات هــم برنامه‌ریزی می‌کنم
ب: همیشه برنامه‌ریزی می‌کنم
ج: بستگی به روز هفته دارد
د: درصورت امکان اجازه می‌دهم که خودش پیش آید
هــ : همیشه بدون برنامه‌ریزی روزها را طی می‌کنمحال امتیازات کنار گزینه‌هایی را که انتخاب کرده‌اید،جمع کنید.
گزینه الف1 امتیار،گزینه ب 2 امتیاز،گزینه ج 3 امتیاز،گزینه د 4 امتیاز و گزینه هــ 5 امتیاز دارد.سپس امتیازات خودتان از 15 سوال تست را مطابق با متن‌های زیر مقایسه کنید.* اگر امتیاز شما بین یک تا 20 باشد:
بدین معنی است که شما سوسن سفید هستید.مردم شما را به خاطر پشتکارتان،ازجــــان و دل مــــایــــه گــــذاشــتــــن‌تــــان و مـوفـقـیـت‌هـایـتـان تقدیر می‌کنند.اهداف مشخصی دارید و فکرتان بر کارتان متمرکز است.احتمالا فرزند اول خانواده هستید.احساستان را بسختی ابراز می‌کنید. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های شما این است که چگونه در برابر افراد مختلف ظاهر شوید.اندیشه‌هایتان کمی متمایل به بدبینی است.اعتماد به نفس دارید ولی در باطن گاهی به خود اعتماد ندارید.قادرهستید که هدفی تعیین کنید و به آن برسید.بعضی مواقع دنیا را با دیدی باریک‌بین می‌نگرید.احساس می‌کنید که وقت کمی برای رسیدن به آرزوهایتان دارید.مواظب باشید جدی بودنتان شما را از دنیای اطراف دور نکند.خونسرد باشید و از زندگیتان لذت ببرید.کارهایی انجام دهید کـه از آنـهـا لـذت مـی‌برید.با انجام این دستورات قوه خلاقیت‌تان شکوفا می‌شود.سعی کنید که بیشتر بخندید و با دیگران در تماس باشید.


اگر امتیاز شما بین 21 تا 54 باشد:
بدین معنی است که شما یک گل رز هستید.کمی تیغ دارید ولی زیبایی‌های بسیاری دارید.حس شوخ‌طبعی دارید ولی از شنیدن جوک لذت می‌برید.احتمالا فرزند وسط خانواده هستید.مردم دوست دارند دوروبر شما باشند.خونگرم هستید.دوستان صمیمی بسیاری دارید.زندگی را بـا دیـد واقـع‌بـیـنـانـه می‌نگرید.آگاهید که زندگی از خوبی‌ها و بدی‌ها تشکیل شده است.قادرید شانس خودتان را با توجه به سـرمـایـه‌هـایـی کـه داریـد،امـتـحـان کـنید.سختکوش هستید و به اهدافتان پایبندید.دوست دارید خودتان باشید و این مساله به شما اعتماد به نفس می‌دهد. مشکل‌ترین مساله در زندگیتان یکنواخت بودن مسائل است.یکنواختی در هر مساله‌ای شما را آزار می‌دهد و باعث کسل شدن روحیه شما می‌شود.
به شما پیشنهاد می‌گردد که افق دیدتان را وسیع‌تر کنید.مسائل جدیدی را تجربه و کشف کنید.آن‌گاه متعجب خواهید شد که چه نتایج زیبایی به دست آورده‌اید و مهم‌تر از همه این‌که فراموش نکنید که در همه چیز دنبال زیبایی بگردید مخصوصا در خودتان.اگر امتیاز شما بین 55 تا 75 باشد:
بـدیـن مـعـنـی اسـت که شما یک گل آفتابگردان هستید در بستری از گل‌های رز.یک ویژگی بارز در شما وجود دارد که باعث گرمادهی به دیگران و جلوه‌گری شــمـــا مـــی‌شـــود.مــمــکـــن اســـت شــمــا کوچک‌ترین فرزند خانواده یا تنها فرزند باشید. در وقت لازم جدی هستید، ولی دوستانتان شما را به عنوان یک شخص شوخ‌طبع می‌شناسند.از گفتن جوک لذت می‌برید.گاهی شیطنت می‌کنید.مایلید که با افراد جدید و جالبی در زندگیتان آشنا شوید.با افرادی که هیچ وقت نمی‌خندند،راحت نیستید.دید مثبتی به زندگی دارید.در همه چیز به دنبال خوبی‌ها هستید.بیدی نـیـسـتـیـد کـه بـا هـر بـادی بـلـرزید.گرم،دوست‌داشتنی،باوفا و اجتماعی هستید و هر کدام از این صفات می‌تواند دلیلی برای خوب بودن شما باشد.انرژی نامحدودی دارید ولی انگیزه‌تان کم است.برای شما مشکل است که فقط روی یک کار متمرکز شوید. به شما پیشنهاد می‌گردد که اجازه دهید مردم روی جدی شما را هم ببینند.همان‌طور که چهره شاد شما را می‌بینند. در این صورت می‌خواهند که همیشه با شما بـاشـنـد.بـه احـسـاسـات دیـگـران احـتـرام بگذارید.از این شاخه به آن شاخه نپرید و کاری را که دوست دارید،انتخاب کنید و تا پایان آن را انجام دهید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٢

 

فکر می کنید خصوصیات شما به اسم تان ربطی دارد؟
افرادی که هم اسم شماهستند را می شناسید؟
خصوصیات انها چقدر شبیه شما هست؟

این سوالها راپرسیدم تا برایتان بگویم که : پیشینیان که دانسته‌هایشان براساس خرد و حکمت باستان
بود، دریافته بودند که حروف و اعداد اسرار و رموز پنهان و تاثیرات خاصی دارند. در آغاز و در بسیاری از و
فرهنگها و مذاهب، نامها به عنوان ابزاری جهت رشد وبستری برای تکامل شخصیتها بوده‌اند. مطمئناً
نامها همواره مفاهیم ساده و روانیجهت برقراری ارتباط و مشخص شدن هویت شخص هستند، با
اینحال مردمان قدیم در گذشتهبه خوبی فهمیده بودند که هر اسمی فرکانس انرژی خاصی را با خود حمل
می‌کند که برزندگی حامل اسم بسیار تأثیرگذار است.
این تأثیرگذاری را بسیاری از تمدنها و مللدر نقاط مختلف کرة زمین دریافته و مورد استفاده قرار داده‌اند.
به عنوان مثالبومیان امریکا سنت جالی داشته‌اند، کسانی که یک مقطع از زندگی را تمام کرده و واردفاز
مهم دیگری از زندگی می‌شده‌اند، نام خود را عوض می‌کردند. در برخی قبایلسرخپوستی نیز بعضی
افراد دو نام داشتند، یکی از آنها هرگز به صورت عمومی آشکارنمی‌شده، علت اصلی هم قدرت موجود در
آن بوده که می‌توانسته به شخص دیگری منتقلشود. در قرن هفدهم هم اروپائیان با استفاده از آناگرام،
روش به هم ریختن حروفیک کلمه و ساخت کلمات جدید از روی آن، به این نتیجه رسیده‌اند که با به
همریختن نام اشخاص می‌توان به کلمه‌ی برای بررسی شخصیت فرد دست یافت. مثلاً پت مستعدو
باهوش است. گرتا بزرگ است و دورا هم مانند جاده همیشه در سفراست.

برخی از اسکیموها وقتی پیر می‌شوند برای خود اسم جدیدی انتخاب می‌کنند،و امیدوارند که با اسم جدید
نیرو و توان تازه‌ای به آنها داده شود.در اندونزینیز پس از تحمل یک دروه رنج و ناراحتی شدید و
طولانی یا بیماری سخت اسم خود راعوض می‌کنند، آنها معتقدند که با این کار شیطان را برای پیدا کردن
مجددشان گیجمی‌کنند و این آشفتگی باعث می‌شود که اندوه و حزن دیگر آنها را پیدا نکند.
درمذاهب گوناگون و کتب مقدس نیز مثالهایی در این زمینه وجود دارد. در انجیل شخصیتهایبسیاری
هستند که با تغییر مکان و موقعیت از محلی به محل دیگر یا پایان یافتن یکدوره رنج ومحنت نامشان
تغییر کرده است(مسیح، می‌دید که شعمون نبی اعتماد به نفسزیادی ندارد، نام اور ا به پیتر تغییر داد)
سارایی در سن 90 سالگی، پس از تحملسالها نازایی، نام خود را به ساره تغییر داد. در سنت یهودیان،
تا به امروز هموقتی کسی از بیماری طولانی رنج می‌برد، نامی برای او انتخاب می‌شود به این امیداست
که فرکانس انرژی نام جدید او را برای زندگی تازه و سرشار از سلامتی کمککند.
به هر حال چه این اعتقادات وسنتها به طور کامل درست و واقعی باشند و چه درطول سالیان بسیار
دستخوش تغییر یا آمیخته به خرافه شده باشند، وجود این عقایدمشترک در بین ادیان و ملل گوناگون،
نشان دهندة این است که اقوام گذشته خوبی ازقدرت کلمات و تأثیر نام روی سرنوشت، شخصیت و
حتی وضعیت فیزیکی افراد آگاهبوده‌آند

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٦:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/٢/۱٠