شخصیت شما چه بوئی دارد؟

 
این پژوهش که برای اولین بار به آزمایش ارتباط ویژگی‌های شخصیتی افراد با بوی بدن آنها پرداخته و ...
شناخت افراد معمولا از طریق گفت‌وگو با آنها حاصل می‌شود؛ اما محققان اخیرا دریافته‌اند که شخصیت انسانها را از بوی آنها نیز می‌توان دریافت.

در پژوهشی که توسط محققان دانشگاه «وروکلاو» لهستان انجام شده، ‌شرکت‌کنندگان توانستند میزان دقیقی از شخصیت معاشرتی،‌ مضطرب و یا مسلط افراد را با بو کردن لباس‌های آنها تشخیص دهند.

این پژوهش که برای اولین بار به آزمایش ارتباط ویژگی‌های شخصیتی افراد با بوی بدن آنها پرداخته، در مجله اروپایی «پرسونالیتی» منتشر خواهد شد.

در حالی که مطابقت بین پاسخهای داوران و افراد آن چنان کامل نبوده، اما محققان بر این باورند که در اولین برداشت، بوی افراد و همچنین تصویر و صدای آنها به ویژگی‌های شخصیتی اشاره دارند.

محققان در پژوهش خود از افراد خواستند که پیراهن‌های سفید نخی پوشیده و از استعمال هرگونه عطر و خوشبوکننده، مصرف سیگار و غذاهای معطر خودداری کنند. در این حالت از آنها آزمایش شخصیت‌شناسی نیز به عمل آمد.

این پیراهن‌ها سپس در پلاستیک‌های غیرشفاف به گروه دیگری داده شد تا از بوی آنها پنج ویژگی شخصیتی فرد پوشنده لباس را ابراز کنند.

داوری این گروه در سه ویژگی منطبق بود: برون گرایی (تمایل به معاشرت و اجتماعی بودن)، روان‌آزردگی گرایی (تمایل به اضطراب و ترشرویی) و تسلط (تمایل به رهبری)‌.

ویژگی‌های شخصیتی، تا حدی به لحاظ فیزیولوژیکی از جمله احساسات فرد ظاهر می‌شوند. به عنوان مثال افراد متمایل به «روان آزردگی گرایی» در زمان تنش از تعرق بیشتر برخوردار بوده که بوی خاصی به آنها می‌بخشد. همچنین ممکن است این ویژگی‌ها با میزان هورمون بدن افراد نیز مرتبط باشد که از آن جمله می‌توان به میزان بیشتر تستوسترون در بدن افراد متمایل به رهبری اشاره کرد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٢٢

 

تست روانشناسی رایحه و حس بویایی
آلن هریس محقق و استاد دانشگاه ، درباره اهمیت رایحه و حس بویایی می گوید:"حس بویایی شما، در مغز و دقیقا در منطقه احساسات اولیه واقع شده است.
به همین علت است که ارتباطات بویایی تشکیل شده در دوران کودکی، می تواند شخصیت رفتاری شما و سازه های ثبت آن را در دوران نوجوانی و جوانی شکل دهد.
بنابراین آن بوی خوشی را که حس می کنید لحظات بسیار شادی را برای شما به وجود می آورد از بین گزینه های زیر انتخاب کرده و ببینید که " رایحه " شخصیت شما چه رنگ و بویی دارد !؟
تذکر :برای شناخت صحیح پاسخ تست و مبهم نبودن . از گزینه های زیر، فقط یک گزینه را انتخاب نمایید

گزینه 1:بوی کلر در استخر بزرگ
گزینه 2:بوی کباب،همبرگر،...
گزینه 3:بوی سبزه و گل
گزینه 4:بوی کرم های ضد افتاب
گزینه 5:بوی بچه کوچکتحلیل گزینه 1:
مطالعات نشان می دهد کسانی که بشدت به بوی تند و تیز کلر در آب استخر علاقه مندند افرادی مخاطره جو و اهل ریسک هستند که مدام به دنبال کسب تجربیات جدید هستند.شما عاشق تجربه کردن و در نتیجه شوکهای غیر آشنایی هستید که یکباره بر شما فرود می آید.

تحلیل گزینه 2:
تحقیقات نشان می دهد که بودن با خانواده برای شما از اهمیت فراوانی برخوردار است و بدین ترتیب همیشه از استرس کمتری نسبت به دیگران بر خوردارید. شما تلاش می کنید تا تمام اوقات فراغت خود را با آنها بگذارنید

تحلیل گزینه 3:
آیا به خاطر می آورید که همیشه پدرتان را در کارهای مربوط به گل و گیاه و یا مادرتان را برای آماده کردن میز غذا و جمع کردن آن، کمک میکردید؟کسانی که عاشق بوی چمنهای تازه کوتاه شده و یا گل و سبزه هستند،افرادی مسولیت پذیر و دلسوزند و هرگز کاری را در نیمه راه رها نمی کنند. شمابا بوی طبیعت زنده اید و این یعنی شادکامی و سرزندگی،یعنی حیات و شما این حیات بدست آمده از طبیعت را با هیچ چیز عوض نمی کنید!

تحلیل گزینه 4:
شما فردی فعال، برون گرا و با نشاط هستید که شادترین لحظات زندگیتان مربوط به زمانی است که در حال انجام فعالیتی هستید! یک سحرخیز واقعی که با اعتماد به نفس بسیار می تواند روز را به خوبی آغاز کند.

تحلیل گزینه 5:
بوی شیرخشک بچه همیشه شما را سست می کند و بوی نوزادان معمولا حسی غریب را در شما زنده می کند!حسی که به واسطه آن، خانواده بیش از همه چیز برایتان اهمیت می یابد.شما همانند مادران خانه دار و یا مردانی که عاشق زن و بچه خود هستند،دوست دارید تمام وقت خود رادرخانه بگذرانید و از بودن با نوزاد خود لذت می برید!بوی خوش شیری که همیشه از او می آید، بی اختیار شما را به سمت خانه می کشاند تا بهترین لحظات را با او سپری کنید.شما در خانه بودن، آن هم به دور از هرگونه هیاهو و جنجال را به همه چیز ترجیح می دهید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٢۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٢٢

 

رنگهای مداد رنگی، معرف شخصیت شما

 

برخی از روان شناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است، می تواند گویای خصوصیات اخلاقی و روان شناسی او باشد. مطلب زیر چکیده ای است از بررسی و پژوهشهای فراوان در این زمینه از دانشگاههای مختلف جهان که هم اکنون، انتخاب رنگهای یک جعبه مداد رنگی توسط بچه ها را نیز نشانه ای از خصوصیات اخلاقی آنها می دانند!
حال شما از داخل یک جعبه مداد رنگی، چه رنگی را می پسندید؟

قرمز
این رنگ نشانه شدت و زیاده روی است. قرمز رنگ عشق و تنفر، فداکاری و خشونت، خون و آتش و... است. کسی که به این رنگ علاقه دارد، هرگز نمی تواند در زندگی بی تفاوت باشد.
این گونه اشخاص، تند و سرکش و در عین حال فعال، شجاع و کمی عجول هستند.
قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران، اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود.
دو صفت ممتاز آنها خوش قلبی و حس جاه طلبی است. به طور کلی دوستداران رنگ قرمز، دارای خصوصیات متضادی هستند.

 

صورتی

رنگ صورتی در واقع همان قرمز است که کمرنگ شده پس اگر به این رنگ علاقه دارید، تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایم تر دارا می باشید. با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید. دیگران را خوب درک می کنید و به دلیل نشاط و شادابی تان، مورد علاقه اطرافیان خود هستید.
آنهایی که به این رنگ علاقه دارند، اغلب شکست ها، خشونتها و دشواری های زندگی را تحمل کرده اند و با مشکلات فراوان مواجه شده اند.

 

آبی

رنگ آبی از رنگهایی است که طرفداران زیادی دارد. اگر به این رنگ علاقه دارید، کاملاً می توانید احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید.
ظاهر آرام شما، دیگران را وادار می کند که به شما احترام بگذارند. دوست دارید پیوسته مورد احترام و ستایش دیگران قرار بگیرید. در خرید و پوشش لباس قناعت می کنید و به علت شرم و حیا و گاه غروری که دارید، میل دارید اغلب تنها باشید. نادانی و عدم فهم دیگران شما را کسل می کند و کسانی که از نظر هوش و فهم بر شما برتری دارند، شما را ناراحت می کنند. کارهای خود را از روی نظم و ترتیب و بر پایه قواعد معینی انجام می دهید. یکی از صفات مشخص شما پشتکارتان است.

 

قهوه ای

اگر رنگ قهوه ای را دوست دارید، کاملاً می توان روی شما حساب باز کرد. با ثبات، شاعر پیشه و کمی فیلسوف مآب هستید. بندرت تغییر عقیده می دهید و با آنکه کمتر تصمیم می گیرید، اما هر بار که تصمیمی بگیرید، آن را به مورد اجرا می گذارید.
شما کاملاً در نگهداری اسرار دیگران قابل اعتماد هستید. میل دارید پیوسته در عالم خودتان باشید و گاهی با اطرافیان خود، رفتار خوشونت آمیزی در پیش می گیرید. در عشق هرگز بدبین نیستید.

 

خاکستری

این رنگ مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند، اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند، خاکستری رنگ عقلاست و جوانانی که این رنگ را دوست دارند در واقع خود را هم شأن و همتراز اشخاص میانسال می دانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند.
اغلب کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارند، خیلی آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.

 

نارنجی

رنگی است ترکیبی و آنهایی که این رنگ را رنگ دلخواه خود می دانند، اجتماعی و خوش خلق هستند و با مردم خوب رفتار می کنند.
نفوذ در این گونه افراد مشکل است. هوسباز نیستند و اگر با کسی دوستی کنند، صداقت و فداکاری دارند. اگر افراد این دسته با کسی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشد، ازدواج کنند، سعادتمند می شوند.

 

سبز

رنگ سبز، طبیعت و تازگی است. اگر به این رنگ علاقه دارید، زندگی با شما آسان است. نقطه اشتراک فراوانی با افراد علاقه مند به رنگ نارنجی دارید. روابط شما با دیگران بر پایه اصول و قرارداد است. دوست ندارید که در زندگیتان حوادث غیر مترقبه به وقوع بپیوندد، اما کنجکاوانه به ماجراهای زندگی دیگران توجه دارید!

 

فیروزه ای

دوستداران این رنگ، اسرار آمیزند و احساساتی و کارهای شخصی خود را به خوبی اداره می کنند. پشتکار دارند و با ثباتند و به نصایح دیگران در مورد کارهای خود، کمتر توجه دارند.

 

سیاه

این رنگ بر خلاف عقیده همگان، رنگ نومیدی و عزا نیست، بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است. اگر از دوستداران این رنگ هستید، مسلماً به شخصیت اطرافیان خود احترام می گذارید و برای آنکه دیگران را با ارزش و برجسته نشان دهید، از هیچ گونه کمکی به آنها دریغ نمی کنید. هرگز خود را به دیگران تحمیل نمی کنید و نظرات دیگران را نیز به آسانی می پذیرید!

 

زرد

رنگی اسرار آمیز و با شکوه و در عین حال سرشار از شور و نشاط! دوستداران این رنگ، یک لحظه نمی توانند در حالتی ثابت باشند. پیوسته مجذوب زیبایی ها و ظرافتها می شوند و مغرور و اجتماعی هستند. معاشرت با این گروه از افراد، لذتبخش است. آنها بیشتر به امور معنوی اهمیت می دهند. هر چند دنیای خود را نیز از دست نمی دهند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٢٢

 

انواع سرگرمی ها و رازهای شخصیتی شما

 

این که اوقات فراغت خود را چگونه می گذرانید، تنها یک سرگرمی و گذراندن ساعاتی خوش نمی باشد، بلکه به عقیده بسیاری از روان شناسان، این اوقات و سرگرمی هایی که شما در نظر می گیرید، تأثیرات روحی بر شما داشته و سلامت روانی تان را تضمین می کند و حتی می تواند قدرت تفکر را در شما افزایش داده و باعث کاهش فشار خون شود!
«هربرت بنسون» روان شناس و استاد دانشگاه مریلند آمریکا و نویسنده کتاب «تحولی در استراحت کردن» معتقد است: «حرکاتی که در بسیاری از این سرگرمی های منتخب تکرار می شوند مانند خیاطی، بافتنی و یا باغبانی، واکنش مثبت به نوع انتخاب شما در استراحت کردن می باشد.» مطالعات نشان می دهد که این واکنش در واقع ژنهایی را که می توانند با هر گونه استرس بجنگند، فعال می کنند. به علاوه افرادی که معمولاً بیش از دیگران از این فرصتهای مغتنم استفاده می کنند، از نیروی حافظه بهتری نسبت به دیگران برخوردارند.
پس، نوع سرگرمی خود را انتخاب کرده و دریابید این نوع سرگرمی، چگونه راز شخصیتی شما را آشکار می سازد!

عاشق باغبانی
یک متفکر عمیق و بزرگ
زمانی که مشغول باغبانی هستید، تمام اعضای بدن خود را به کار می گیرید، در ذهن خود طراحی می کنید و آن را عملاً به نمایش می گذارید، بویژه الآن که بهار تمام زیبایی هایش را به رخ کشیده است. هیچ شکی نیست که پرورش گل و کاشت تنها یک نهال کوچک می تواند یکی از بهترین راههایی باشد که انسان را باهوش و با حافظه نگاه می دارد و بیماری ها را از او دور می سازد.
شما بسیار باهوش و در عین حال عاقل هستید. ستودن باغ شما توسط دیگران، به شما کمک می کند تا آرامش درونی تان افزایش یابد.

 

عاشق عکاسی

یک هنرمند تحلیل گر
مسلماً هر هنری ساختار خاص خویش را دارد، اما در حالی که یک نقاش می تواند قوانین آرمانی و یا آرمان و آرزوهای خود را بر بوم نقاشی بیاورد یک عکاس باید همیشه مراقب قوانین و مقررات طبیعی و واقعیات موجود در طبیعت بوده و برای گرفتن یک عکس خوب و مؤثر، مجبور به اندازه گیری نور، فاصله و پرسپکتیو باشد. بنابراین سرگرمی انتخابی شما نیاز به هر دو نیمکره مغز دارد، یعنی خلاقیت و منطق و همین از شما فردی خلاق و در عین حال تحلیل گر می سازد.

 

عاشق خیاطی، بافتنی و...

آرامش درونی
حرکات موزون بافتنی و یا خیاطی نیاز به آرامش درونی دارد و به عقیده دانشمندان، فشار خون را کاهش می دهد. در حقیقت ثابت شده که این حرکات، آرامشی همانند حرکات یوگا و مدیتیشن را برای انسان فراهم می کند. نتیجه آن می شود که شما فردی خونسردتر و بانشاط تر خواهید بود و به دور از هر گونه استرس. سرگرمی مورد علاقه شما نیازمند آن است که شما روی کوچکترین جزییات تمرکز کرده و تمام حواس خود را معطوف کارتان کنید. این باعث می شود که دیگر مجالی برای هیجانات درونی و استرسهای ناخودآگاه نداشته باشید.

 

عاشق نوشتن و یادداشتهای روزانه

سرشار از اعتماد به نفس و با احساس
شما با اطمینان خاطر می دانید که یادداشتهای روزانه باعث می شود استرس را از خود دور کنید، اما مطمئناً متعجب خواهید شد اگر دریابید که نوشتن این یادداشتها می تواند خوش اخلاقی شما را نیز افزایش دهد. این از آن روست که مهارتهای ارتباطی ما در نوشتارهای کوتاه بیشتر از یک نوشته بلند، خود را نشان می دهد و از آنجا که نوشتن و ارتباط کلامی ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر دارند، این نوشتن به شما این اعتماد را می دهد که از این طریق، صدای خود را به گوش دیگران برسانید!

 

عاشق عکس و آلبوم

دور اندیش و آینده نگر
کسانی که عاشق آلبوم درست کردن هستند، دقیقاً مانند یک مهندس آرشیتکت عمل می کنند. چرا؟ چون در واقع دنیایی پر از تصاویر سه بعدی خلق می کنند. طراحی ذهن شما زمانی که بر روی صفحات آلبوم پیاده می شود، چشمان شما را برای تصاویر و طراحی های بزرگتر و پیچیده تر آماده می سازد و در نهایت تمام اینها به یک دوراندیشی ژرف و آگاهانه و کشیدن نقشه هایی مثبت برای آینده منجر می شود که می تواند چراغ راه شما برای فردایی بهتر باشد!

 

عاشق مطالعه

با اراده و محکم و در عقاید خود، راسخ
شما به سادگی و با دنبال کردن وقایع و ماجراهای کتاب، خود را به جای شخصیت های آن گذاشته و از این طریق، مهارتهای اجتماعی خود را تقویت می کنید. چگونه؟ با به تصویر کشیدن صور مختلفی که در کتاب می خوانید و آنها را به صحنه زندگی خود می آورید تا با شما زندگی کنند و از تجربیات خود، به شما بیاموزند!
مطالعه همیشه به شما نیروی مضاعف برای انجام کارها می دهد و با این کار احساس می کنید دنیای واقعی را بهتر شناخته و بهتر می توانید در خصوص مسائل مختلف اظهارنظر کنید!
به بیان دیگر، خواندن یک داستان خیالی، رمان و یا هر چیز دیگر به شما کمک می کند تا مردم را در زندگی واقعی بهتر بشناسید و همین امر سبب می شود که در زندگی با ثبات تر و محکم تر عمل کرده و همیشه اراده ای راسخ برای انجام کارها داشته باشید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٢٢

 

چه نوع عطری را می پسندید؟

 

بسیاری از مردم در دنیای امروز، با بوی «عطر» شان شناخته می شوند! این نکته شاید درمورد افراد مشهور اعم از سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری بیشتر مشهود باشد، اما چندی است که افراد عادی هم این لذت را تجربه کرده و «عطر» خاص خویش را به مقتضای صفات شخصیتی خود انتخاب می کنند! شما چطور؟ آیا عطر خاصی را می پسندید؟ آیا دوستانتان را از بوی آنها می شناسید و با آنها طرح دوستی می ریزید؟ تند، ملایم، شیرین، خنک و... کدام را ترجیح می دهید؟ روان شناسان بر این عقیده اند که انتخاب نوع عطر با برخی از صفات شخصیتی پنهان شما در ارتباط است. اکنون بگویید چه عطری را ترجیح می دهید تا بگوییم چه نوع شخصیتی دارید؟

عطرهای تند
افرادی که به این نوع عطرها علاقه مندند، دارای اعتماد به نفس بالا و درخور توجهی اند. آنها مورد اعتماد بسیاری از مردم و دارای مدیریتی قوی و مؤثر در ارتباط با دیگران هستند. خوب تصمیم می گیرند، باهوشند و می دانند چه چیزی درست و چه چیزی غلط است. تلاش می کنند همه چیز را مطابق میل خود کنند که گاهی این کار می تواند به دلیل عدم توجه به نظر دیگران، مشکل ساز باشد، اما درمورد عشق صبورند.
عطرهای تند، روحیه آنها را شاداب و زنده می کند و به همین خاطر همیشه به دنبال این نوع عطرها هستند.

 

عطرهای ملایم

اسرارآمیز هستند. به هیچ وجه خودخواه نیستند. زود و آسان نظرشان جلب می شود. روزشان با توجه به خلقشان می تواند خوب یا بد باشد. بین دوستان محبوب اند. به سادگی مسائل پیش آمده را فراموش می کنند. بیشتر به دنبال شخصی هستند که قابل اعتماد باشد.
زود عصبانی می شوند و گاهی اوقات به کوچکترین چیزها هم اعتراض دارند. اعتماد همه را جلب می کنند.

 

عطرهای شیرین

خیال پرداز و شوخ طبع اند. دوست دارند چیزهای جدید را بیابند و راحت و به سادگی از محیط اطراف خود درس می آموزند به راحتی می توان با آنها حرف زد. وقتی دوستان واقعی خود را یافتند تا پایان عمر به آنها اعتماد می کنند.
نسبت به همه چیز دارای احساسی قوی اند، اما زمانی که از دست شخص یا اشخاصی عصبانی می شوند، برایشان مشکل است آنها را ببخشند. آرزو و اهدافشان در زندگی زیاد و جالب است! گاهی عجیب به نظر می رسند، اما همه این حالتهای آنها را دوست دارند.

 

عطرهای تلخ

دارای انگیزه ای قوی برای انجام هر کاری هستند، اما تغییر در زندگی را نمی پسندند. زمانی که تصمیمی گرفتند روی تصمیمشان تا مدتها پا می فشارند.
فعال و ورزشکارند. برای دیگران مشکل است که به آنها نزدیک شوند. زمانی که متوجه می شوند نمی توانند به چیزی که می خواهند دست یابند، به سادگی تسلیم نشده و آن را رها نمی کنند!
هنگامی که کارها مطابق میل آنها انجام نمی شود، ممکن است اخم کنند، ولی عصبانی نمی شوند! خویشتن داری و صبر نیز از صفات ذاتی آنهاست و به دلیل همین خصوصیات است که کارهای خود را معمولاً راحت انجام داده و تا آخر پای آن می ایستند!

 

عطرهای گرم

در مقابل اعمالشان مسوولیت پذیرند و می دانند چگونه با مردم رفتار کنند. همواره اهدافی برای دستیابی دارند و حقیقتاً برای رسیدن به آنها تلاش می کنند. فردی آماده رقابت هستند. دوستانشان برای آنها بسیار مهم بوده و معمولاً قدر آنچه را که دارند، به خوبی می دانند!
گاهی اوقات واکنششان در برابر مسائل مختلف بسیار شدید است که آن هم به شخصیت گرم آنها برمی گردد که نشان می دهد بیش از اندازه احساساتی هستند!
بسیار خونگرم اند و همراه خوبی برای فامیل و دوستان! خشونت را نمی پسندند و می دانند چه چیزی و چه کاری را چه موقع باید انجام داد. به دیگران حسادت نمی ورزند!
مسافرت را بسیار دوست دارند بویژه اگر با دوستان باشد.

 

عطرهای خنک

دارای غروری مثبت هستند به طوری که همیشه می توانند میزبان باشکوهی برای دوستان باشند. به سختی می توانند حس برتری جویی خود بر دیگران را کنترل کنند. انرژی خود را بیهوده تلف نمی کنند و از همین رو، یک سازمان دهنده خوب و قوی محسوب می شوند که به راحتی می توانند وظایف و اعمال خود را سر و سامان دهند.
معمولاً طوری رفتار می کنند که گویی مسأله مهمی در ذهن خود دارند و در تلاشند که آن را حل کنند. گاهی اوقات نیز احساس مبهمی به آنها دست می دهد که انگار از چیزی نگرانند.

 

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۳/٢٢