از مرد متولد مهر پند و اندرزهای مجانی زیادی دریافت خواهید کرد. او برای تمام مشکلات شما راه حلی دارد و برای تمام پرسشهای شما پاسخی دارد. ولی توقع نداشته باشید که به همه ی رویاهای دخترانه شما پاسخ بدهد و آن ها را بر آورده سازد. او بعضی از آن ها را تغییر می دهد و درباره ی بقیه آنها با شما بحث می کند. مرد متولد مهر ممکن است بعضی اوقات عصبانی و اخمو باشد و عادت او به اینکه راجع به هر چیز – از جمله عشق – برای شما استدلال کند ممکن است حوصله تان را سر ببرد یا اینکه مغلوبتان کند.

با همه اینها به شما هشدار می دهم که اگر گرفتار دلربایی و جذابیت این مرد متولد مهر شوید به راحتی قادر نخواهید بود خود را از چنگ او رها کنید. رها کردن خود از دست یک خرس خیلی راحت تر از آزاد کردن خود از بند این مرد است. اگر سعی کنید او را ترک کنید با استدلالات منطقی خود شما را وادار به ماندن می کند. او علاوه بر این که قدرت استدلال خود را برعلیه شما به کار میگیرد ناگهان آنقدر دوست داشتنی و مهربان می شود که شما تمام آن خصوصیات ناراحت کننده او را فراموش می کنید. بعد به شما لبخند می زند و در این زمان چیزی در درون شما رخ می دهد که قلبتان را زیر و رو می کند.

از آن لحظه به بعد جنگ را می بازید. رویاهای او رویاهای شما می شود و به هیچ چیز جز خرسندی و فکر نمی کنید. همه جا به دنبال لبخند او می گردید و همچون مسافر تشنه ای که به آب نیاز دارد به او احتیاج پیدا می کنید. فقط زنی که سنگدل باشد می تواند در برابر لبخند این مرد مقاومت کند و باید امام اراده و انرژی خود را به کار گیرد که بتواند مجذوب و شیفته او نشود. جذابیت مرد متولد مهر مثل کشش هیپنوتیزمی متولد آبان نیست. جذابیت مرد متولد مهر منطقی و حقیقی است و هیچ شباهتی به نیروهای ماورای طبیعی ندارد و هیچ چیز خارق العاده ای در او وجود ندارد.

از طرف دیگر ( این تکه کلام مورد علاقه ی اوست) گهگاه ترازوی او به شکل عجیبی بالا و پایین می رود. در این مواقع ناچار می شوید سر او فریاد بکشید – توی دریاچه هلش بدهید – یا روی سر او معلق بزنید تا توجه او را به خودتان جلب کنید. حتی اگر تحت نفوذ سیاره ونوس باشد باز هم نباید گول بخورید و گام کنید که عشق او جاودانه و همیشگی است. اگر اطلاعاتی راجع به اسطوره شناسی داشته باشید می دانید که ونوس هم روزهای کم فروغ دارد. ولی به هر حال وقتی که ترازو متعادل باشد زندگی با مرد متولد مهر می تواند سرشار از نشاط شادمانی و آزادی باشد که فقط خدایان المپ از آن بهره مند بودند.


تصمیم گیری برای مرد متولد مهر سخت تر از اهلی کردن یک گاومیش وحشی است. وقتی که تصمیم میگیرد چنانچه بفهمد که اشتباه کرده بدون هیچ هشداری او را عوض می کند. زنی را نمی شناسم که خیلی سخت به این خصیصه مرد متولد مهر پی برد. آنها یک روز صبح بعد از صرف صبحانه با روحیه شاد و سرحال و امیدوار به آینده راهی محل کار شدند. بعد از آن که مرد زن را سر راه اداره پیاده کرد زن کم کم نگران شد. قولهایی که مرد به او داده بود آنقدر قشنگ و رویایی بود که او به واقعی بودن آنها شک داشت. بنابراین تلفن زد تا ببیند خواب ندیده است. مرد هم هیجان زده شد و قول و قرارهای بلند پروازانه خود را تکرار کرد و برای هفته ی بعد با هم قرار گذاشتند. اما قبل از آنکه گوشی را بگذارد مطلبی یادش آمد و برای اینکه به زن اطمینان لازم را بدهد گفت: (( راستی می خواستم چیزی بگویم چون چند روزی تو را نخواهم دید. میخواستم بگویم که نگران نباش. من سر قول و قرارم هستم. طبق همان طرحها و نقشه هایمان پیش می رویم.))

هفته ی بعد وقتی که از او خبری نشد زن به او تلفن کرد و گفت: (( نبودی. کجا رفته بودی؟ بیرون شهر بودی؟ )) مرد گفت : ((‌نه تماس نگرفتم چون می خواستم دوباره فکر کنم. )) بعد مدتی سکوت کرد و گفت : (( فکر کنم اول باید طرحی را که بودجه کمتری نیاز دارد شروع کنم. بنابراین بهتر است بهار سال آینده کارمان را شروع کنیم . پس تا آن موقع بهتر است صبر کنیم. موافقی؟ ))
بعد از این برخورد طبیعی است که زن دلخور و مایوس شد و با خود عهد کرد که دیگر هرگز با او صحبت نکند. یک ماه بعد به طور اتفاقی او را در خیابان دید. زن با بی اعتنایی به او سلام کرد و مرد لبخندی زد و این لبخند کار خودش را کرد و زن دوباره به او دلبستگی پیدا کرد. تا امروز هم همیشه حامی او بوده است و اگر بشنود یکی از رویاهای مرد به نتیجه نرسیده است به طور غیر ارادی دلش می خواهد به کمک او بشتابد و خلاصه هر کاری از دستش بر می آید انجام دهد تا آن لبخند دوست داشتنی را بر لبهای او ببیند.

حالا اگر زنی هستید که فقط از نظر کاری با مرد متولد مهر درگیر هستید باید ببینید میتوانید خود را از دلبستگی به این مرد جذاب محفوظ نگهدارید و اسیر عشق او نشوید. کار ساده ای نیست. بنابراین بهتر است در موقعی که لبخند می زند سر خود را به طرف دیگری برگردانید. و هنگامی که با آن صدای نرم و مخملی خود شروع به بحث منطقی کرد و دلتان شروع به لرزش کرد در گوشهای خود پنبه بگذارید.

واژه عشق و مهر با یکدیگر مترادف هستند. میزان ( مهر) عشق را آفرید و آن را با ظرافتی بیش از عقرب (‌ آبان) – اسد (مرداد) – و ثور ( اردیبهشت ) به قالب هنر در آورد و به آن معنا بخشید. مرد متولد مهر همه ی ظرافت ها و طرحها و نقشه های الهه عشق را در چنته دارد و به راحتی از این ترفند ها استفاده می کند و دختر مورد علاقه خود را تصاحب می کند و به ندرت شکست می خورد.

ولی هنگامی که او را به دست آورد درست نمی داند که با او باید چکار کند. یعنی بعد از آنکه با شگردهای ظریف خود دل زن را به دست آورد شک و تردید به او روی می آورد و نمی داند که آیا باید از درماندگی او سوء استفاده کند یا به او پیشنهاد ازدواج بدهد؟ یا هر دو؟ یا هیچ کدام؟ و بدین ترتیب کشمکشهای ذهنی او آغاز می شود و شور و نشاط را از زندگی او می گیرد..علاقه او به جنس زن حداقل تا نود سالگی از بین نمی رود. حتی اگر ازدواج موفقی بکند باز هم فرقی نمی کند. به هر حال حتی اگر شده توی ذهن خود در عالم خیال تجسم منی کند که با دختر زیبایی در سالنی باشکوه در حال رقصیدن است و همین موضوع برایش راضی کننده است. از آنجا که مجهز به هنر عشق ورزیدن است و این هنر از همان دوران اولیه آغاز می شود و در روابط عاطفی باعث موفقیت همیشگی او می شود بنابراین زنان زیادی در طول زندگیش به او متکی می شوند.

مرد متولد مهر اصلا دوست ندارد احساسات دیگران را جریحه دار کند. البته وقتی که به بحث و جدل با دیگران می پردازد به دیگران آسیبهایی را می رساند که خود از عواقب آن غافل است.

او بلد نیست به کسی (( نه )) بگوید. و اکثر اوقات متوجه نمی شود که گفتن این کلمه خیلی بهتر از آن است که رابطه ای را که هیچ آینده مطمئنی ندارد شروع کند. وقتی که پای عشق و محبت دوطرفه در وسط می آید تردید و دودلی او بسیار زجر آور است. فقط دلو (بهمن) ممکن است در تصمیم گیری در این زمینه از او خجالتی تر باشد. اگر حس کند که با حسی رفتار غیر منصفانه ای داشته است خیلی ناراحت می شود. او بی انصافی را با ظلم و جنایت یکی می داند. تنفر او از بی انصافی به حدی است که ممکن است حتی به دختری حتی به دختری که چندان هم به او دلبستگی ندارد پیشنهاد ازدواج بدهد و طبیعی است که چنین پیوندی نتیجه ای جز طلاق نخواهد داشت. یا اگر طلاق نگیرد سازش و مدارای او با چنین زنی ممکن است برای همیشه زندگیش را خالی از عشق کند. بنابراین رفتار او یا ممکن است او را از عشق واقعی محروم کند یا اسیر یک زندگی زناشویی نامناسب کند. راه حل نجات دهنده او این است که احساسات غیر واقعی خود را دور بریزد.

مرد متولد مهر کمی سر به هوا و از نظر احساسی کمی بی ثبات است. به ویژه در دوران جوانی هر روز به کسی دل می بندد. با وجود دمدمی مزاج بودن آنها و آزمودن همسران مختلف کمتر پیش می آید که در رابطه عاشقانه و دوستانه خود دچار دلشکستگی شود. او خیلی سریع و به گونه ای توهین آمیز عشق های خود را فراموش می کند و غیر از قوس (‌ آذر) یا جوزا ( خرداد ) کمتر از هر کس دیگری از شکست خود در روابط عاطفی دچار حس پشیمانی می شود. البته احتمال دارد که چند زخم جزئی هم بردارد ولی اثر آن همیشگی نیست و به ندرت پیش می آید که واقعا قلبش جریحه دار شود. اما زمانی که مرد مهربان متولد مهر در چنگال زنی اسیر شود که بسیار با اراده – مصمم و احساساتی است و طوری رفتار کرده است که مرد از ترک کردن او دچار احساس گناه می شود آنگاه چنین دامی او را تبدیل به یک زندانی غمگین می کند.

ولی این حالت های افراطی خیلی کمتر در زندگی او پیش می آید. در حالت کلی مرد متولد مهر اغلب خود را به اندازه کافی از درگیری در روابط عاطفی دور نگه می دارد و سعی می کند از ماجراهای عاشقانه لذت ببرد.

مرد متولد مهر علاقه چندانی ندارد که از رازهای شما سر در بیاورد. شاید در برخوردهای اول چنین تصوری در ذهن شما بوجود بیاید ولی بعدا متوجه می شوید که اشتباه کرده اید. او معمولا وقایعی را که در جلوی چشمانش رخ می دهند و همه متوجه آن می شوند نمی بیند. ممکن است ساعت ها در مورد موضوعی با شما به بحث و جدل بپردازد ولی هدف او این نیست که از انگیزه های شما سر در بیاورد بلکه فقط در پی آن است که به صفات معنوی شما دست پیدا کند تا با اتکای آن بتواند قضاوت عادلانه ای داشته باشد.

او سوال نمی کند تا بفهمد ریشه های روان رنجوری آدمها در کجاست بلکه قصد او از پرسش فقط این است که حقایق را پیدا کند و آنها در جای درست خود قرار دهد. او در مورد معایب و محاسن هر چیز با استدلال و زیرکی خاصی بحث می کند و نتایجی که می گیرد معمولا خردمندانه دقیق و صحیح است. برای او فقط حقیقت مهم است و به هیچ چیز دیگر علاقه ندارد. او دوست ندارد مانند متولدین اسفند آبان و بهمن در اعماق شخصیت آدم ها رخنه کند و از همه چیز سر در بیاورد. این کار او را از به دست آوردن آن تصویر شفاف و بلورین که در جستجوی آن است باز می دارد. او فطرتا می داند که توانایی چنین آزمایشات روانشناسانه ای را ندارد و درست هم می گوید.


اگر آدم ولخرجی باشید مرد متولد مهر چنین برداشت می کند که چون پول را مثل ریگ خرج می کنید بنابراین از نظر مالی قابل اعتماد نیستید. شما با ولخرجی کردن به دنبال امنیت عاطفی و احساسی هستید ولی او این شیوه را نمی پسندد. ولی شما را روانکاوی نمی کند. اگر هم آدم خسیسی باشید با امتحان کردن این خصوصیت شما سعی می کند عادات و شخصیت شما را درک کند.
او دوست ندارد وحشت پنهانی شما از فقر که استدلال شما را از بین می برد را آشکار کند. او راجع به عواقب بی برنامگی و ولخرجی برایتان سخنرانی می کند و راجع به سرد مزاجی و اثرات آن در ایجاد گوشه گیری و منزوی شدن از دیگران برایتان صحبت می کند ولی اصلا دوست ندارد بداند چه تجربه های تلخی داشته اید و اینکه چرا احساس بی کفایتی می کنید.

مرد متولد مهر یک قاضی کامل است و قضاوت فقط بر اساس واقعیتها و به نحوی عادلانه قضاوت می کند. ولی هرگز یک قاضی از شما نمی پرسد که چرا با دیدن رنگ قرمز عصبانی می شوید یا در مورد آن که شوهرتان پیراهن قرمز به تن کرده است و شما او را به خانه راه نداده اید با شما همدردی نمی کند..اطمینان داشته باشید که مرد متولد مهر فقط از روی حس کنجکاوی سوال می کند و به هیچ وجه قصد بازجویی از شما را ندارد و اهل فضولی و شایعه سازی نیست. همه ی این خصوصیات و ویژگیها از او فرد قابل اعتمادی می سازند ولی ممکن است در رابطه با احساسات شما کمی عبوس و خشن باشد. شما می توانید امام اسرار خود را با او در میان بگذارید ولی وقتی که متوجه نیازهای درونی شما نمی شود بی شک از دست او دلخور می شوید. البته او دلش می خواهد که شما را خرسند کند ولی کمتر می تواند نیازهای درونی شما را درک کند و به خواسته های شما پاسخ گوید ( مگر اینکه در طالع او نشانه آب یا ماه در آب وجود داشته باشد.)

مرد متولد مهر معشوق خوبی است ولی این دلیل نمی شود که بتواند از روحیات شما سر در بیاورد و با شما احساس وحدت و یگانگی بکند. او خود همیشه به اندازه کافی مشکل دارد و نمی تواند به شما هم برسد. هیچ چیز دردناک تر از این نیست که شما برایش تعریف کنید که کسی احساسات شما را عمیقا جریحه دار کرده و انتظار داشته باشید با شما همدردی کند ولی د ر عوض بپرسد (( تو با او چه کار کرده ای؟ )) و بعد استدلال کند که تو هم به اندازه او مقصر بوده ای. در این موقع دلتان می خواهد با عصبانیت بسیار بر سرش فریاد بکشید. ولی هر قدر هم که داد و هوار راه بیندازید فایده ندارد. او تا موقعی که حس کند قضاوت عادلانه ای داشته است طرف شما را نمی گیرد.

عدم آگاهی مرد متولد مهر نسبت به این نیاز عمیق شما که می خواهید حرفتان را درک کند گاهی اوقات شما را گیج و رنجیده خاطر می کند. شاید باورش کمی برایتان مشکل باشد که این مرد که در مورد معنویات آنقدر بصیرت دارد و از چنان تفکر روشن و جامعی برخوردار است چه طور در مورد نیازهای درونی شما این قدر ضعیف و کودن است. ولی اگر قرار است با این مرد زندگی کنید باید با این تناقض او نیز بسازید. البته مهر و محبت او و آن لبخند شیرین تحمل این تناقض را کمی آسانتر می کند.

اگر در طالع او نشانه ای از نا همگونی مالی نباشد بی شک آدم دست و دلبازی خواهد بود. او معتقد است که پول را باید برای خرید اشیاء یا فعالیت هایی صرف کرد که زیبایی یا شادی به ارمغان می آورند. همیشه آماده باشید که از میهمانان پذیرایی کنید زیرا خانه او در هر ساعت از شبانه روز ( به جز ساعاتی از شب که می خواهد استراحت کند) پر از مهمان خواهد بود.

هرگز از او نخواهید که با شما به جاهای شلوغ و پر سر و صدا بیاید چون این جور جاها هماهنگی روحی او را به هم می زنند. حضور در جمع غریبه ها نیز باعث آشفتگی و پریشانی وی می شود. متولدین مهر دوست دارند با افراد شاد و با استعداد معاشرت کنند. ولی اگر تعداد این افراد زیاد شود آنگاه نفسش می گیرد و دچار خفقان می شود. همچنین ممکن است بدون هیچ دلیلی شما را به طور ناگهانی در یک تئاتر شلوغ تنها بگذارد. البته این کارش به خاطر عدم علاقه به شما نیست بلکه فقط ممکن است نفسش گرفته باشد.

سریع ترین چاره برای طلاق و جدایی از او این است که شلختگی کنید و خانه را به هم ریخته و نامنظم نگه دارید.
صدای رادیو و تلویزیون را کم کنید و نگذارید بوی غذا بینی حساس او را آزرده کند. اگر هم مجبور شدید با سیر و پیاز غذا را بپزید فورا هوا را با خوشبو کننده معطر کنید. زنی که فراموش کند نان را در ظرف مخصوص نان بگذارد – به ای دستمال سفره دستمال کاغذی بر سر سفره بگذارد – شیشه و قوطی های خالی را جلوی چشم بگذارد – خیلی زودتر از آنچه تصور کند همسر متولد مهر خود را از دست خواهد داد.

جورابهای شسته را روی لوله دوش حمام نگذارید. گردگیری و مرتب کردن رختخوابها را فراموش نکنید وگرنه این نوع ناهماهنگی ها باعث می شود اعتراض خود را به صورت زیاد خوابیدن و دور از خانه گذراندن شبها نشان دهد و سرانجام ارتباط خود را با شما قطع کند.

او ممکن است خود آدم بی نظم و ترتیبی باشد ولی از شما انتظار دارد که لنگه جورابهایش را جمع کنید و کاغذهایش را که روی زمین پراکنده کرده جمع کنید. اگر رنگ تند پرده و موکت و فرش با یکدیگر هماهنگی نداشته باشد سالها اخم می کند و احتمالا شما دلیلش را نخواهید فهمید. بنابراین بهتر است تزئینات خانه را با رنگ های روشن و ملایم ترتیب دهید. وگرنه او که مردی مهربان است از چیزی شکایت نمیکند ولی منش و سلیقه او روز به روز برایش جاذبه بیشتر پیدا می کند.

مرد متولد مهر از هرگونه بی نظمی و ریخت و پاش بدش می آید. او برای آن که ثبات ذهنی داشته باشد نیاز به هماهنگی در همه چیز دارد. خانه او در مقایسه با جنجال و هیاهوی دنیای بیرون باید جایی آرام و بی سر و صدا باشد وگرنه تعادل روحی و جسمی او به هم می خورد. چون او اهل هیچ گونه شکایت و گله نیست بنابراین باید به اندازه کافی تیزهوش باشید که به دلیل گریز او از خانه پی ببرید. او در درون نگری ضعیف است بنابراین باید روانکاو باشید.

احتمالا خودش هم نمی داند که افسردگی او به خاطر مشاهده سر و وضع نامرتب شما یا کثیف بودن بچه ها است. شاید نفهمد که از رنگ نارنجی پرده حمام یا پوستر که درست در بالای طاقچه زده اید و با سلیقه او ناهماهنگ است دلخور و ناراحت است. او به هیچ وجه نمی فهمد که چرا از یاد برده که برای شب بخیر یا صبح بخیر صورت شما را ببوسد ولی ذهن منطقی اش به او می گوید که یک جای کار درست نیست و همین موضوع او را بیش از آنچه به نظر می رسد می رنجاند.

کاغذها و اسباب بازیهای بچه ها را از روی زمین جمع کنید- خانه را پاکیزه و تمیز نگهدارید- بهترین عطر خود را بزنید- بیگودی های سر خود را باز کنید -صدای تلویزیون را کم کنید- چند پرده آبی رنگ به دیوارها بیاویزید – به جای پوستر و عکس تابلوی نقاشی به دیوارها بزنید آنگاه یک روز صبح که از خواب بیدار می شوید خواهید دید که با مرد کاملا جدیدی که رفتارش خیلی تغییر کرده است ازدواج کرده اید.

مرد متولد مهر همیشه از حق و حقوق کودکان حمایت می کند. او باید مطمئن شود که بچه های بزرگتر بچه های کوچک را مورد اذیت و آزار قرار نمی دهند یا بچه های کوچکتر پره دوچرخه های بچه های بزرگتر را نمی شکنند.

پدر متولد مهر نظم و انضباط را با قدرت و اقتدار در خانه اعمال می کند و در موقع تنبیه کودکان ( که البته کم پیش می آید ) دلایل منطقی و خوبی ارائه خواهد داد.
بچه ها نیز مانند شما مجذوب جذابیت و دلربایی او می شوند و همانند شما از موعظه ها و بحث و جدل او کلافه خواهند شد. عجیب اینجاست که مرد متولد مهر رغبت چندانی به بچه دار شدن نشان نمی دهد. ولی هنگامی که بچه ها به دنیا آمدند تنهایی خود را با عشق به آنها مقایسه می کند و آنگاه با شور و شوقی صادقانه نقش پدری خود را ایفا می کند و به پدری فداکار تبدیل می شود. اما او هرگز نمی گذارد که محبت به بچه ها جایگزین عشق و محبت به شما شود. برای متولدین مهر چه زن و چه مرد بچه ها همواره بعد از همسر قرار می گیرند. بنابراین هرگز نگران آن نباشید که با آمده بچه ها عشق او به شما کاهش یابد. البته اگر رنگ پرده ها و موکت ها با هم هماهنگ نباشند و ظرفهای نشسته بر روی هم تلنبار شوند آنگاه مطمئن باشید که محبت او به شما کم می شود.

بالاخره توصیه آخر من به شما این است که اگر عاشق مرد متولد مهر هستید و از نظر حقیقی بودن این عشق مطمئن هستید آنگاه هر پیشنهادی که می خواهید به او بکنید – از جمله پیشنهاد ازدواج – او از اینکه شما در این کار پیشقدم شوید خشنود خواهد شد اما مواظب روی دیگر سکه نیز باشید چون اگر ازدواجتان با او موفقیت آمیز نباشد می گوید: (( تو خودت تصمیم گرفتی نه من.)) بنابراین بهتر است کاملا مطمئن شوید وگرنه همواره جمله فوق را خواهید شنید.
تنها دلیلی که برای پیشقدم شدن خود در مورد ازدواج می توانید برای او بیاورید این است که اگر چنین نمی کردید احتمالا هنوز زیر باران کنار آن تیر چراغ برق ایستاده بودید و به یکدیگر (( دوستت دارم)) می گفتید و احتمالا تا حالا سینه پهلو کرده بودید. طبیعتا در این مورد نیز با شما به بحث و جدل می پردازد ولی درست قبل یا بعد از آنکه قوری را به طرف او پرت کنید لبخند می زند و شما دوباره خود را در زیر باران و کنار تیر چراغ برق خواهید دید که در حال گفتن (( دوستت دارم )) هستید

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱٩