شناخت شخصیت متولد دی، مثل گرفتن باد در مشت است و چندان ساده نیست. البته نومید نوشید حتما این نشانه خورشیدی را خواهید شناخت، فقط به مقداری تمرین نیاز دارید. آن عنکبوت ساکت و آرامی را که در آن گوشه است زیر نظر بگیرید. او برای صید آن حشراتی که آن قدر سریع حرکت می کنند هیچ شانسی ندارد ولی توری را با مهارت می تند و آن ها در آن گیر می افتند و عنکبوت پیروز می شود. قصه لاک پشت و خرگوش را حتما به یاد دارید. لاک پشت خیلی آهسته حرکت می کرد و در مقایسه با خرگوش سریع و باهوش هیچ شانسی نداشت. ولی خرگوش دائم جست و خیز می کرد و به این سو و آن سو می رفت و هدف را فراموش کرده بود. ولی لاک پشت آهسته آهسته به سوی هدف رفت و بالاخره برنده شد. آن بز را که از دامنه کوهها بالا می رود نگاه کنید. او در مقابل شکارچیان باهوشی که او را تعقیب می کنند هیچ شانسی ندارد. ولی با حوصله و دقت فراوان پرتگاهها را یکی بعد از دیگری پشت سر می گذارد و شکارچی ها را خسته می کند و بالاخره بز بر آن ها غلبه می کند.

حالا یک متولد دی را مورد مطالعه قرار دهید. او را از کجا می توان پیدا کرد؟ بله، هر جایی، که بتواند خود را بالا بکشد و پیشرفت کند و به هدف نهایی خود برسد. ابتدا از جامعه شروع کنیم. بز مورد مطالعه ما، اهل میهمانی بازی و خوشگذرانی های بیهوده نیست و نه فقط از کوه بالا می رود بلکه سعی می کند از گروهها و طبقات اجتماعی هم صعود کند و خود را بالا بکشد.

احتمال یافت او در میان طبقات بالایی و مرفه، همچنین طبقات متوسط، خیلی بیشتر است و هر چه به طرف پایین بروید متولد دی را کمتر خواهید یافت. او سعی نمی کند با ادا و اطوار و معلق زدن، توجه دیگران را به خود جلب کند، بلکه مانند یک تماشاگر در خارج از صحنه است و فقط به تحسین می پردازد. در ابتدا وقتی که ساکت و آرام در گوشه ای نشسته و آدمهای پر سر و صدا، جذاب و جنجالی دور و بر خود را می نگرد حتی متوجه حضورش نمی شوید. تمام آدم های آن گروه برای این مسابقه یا هر مسابقه دیگری به نحو خاص عمل می کنند. اغلب آنها فریبکار، بعضی ها یشان ترسو، ولی همگی مبادی آداب و تر تمیز هستند. و به نظر می رسد که متولد دی در برابر آنها شانس چندانی ندارد. ولی او برنده می شود.

چند سال پیش به کتابفروشی یک طالع بین نیویورکی رفتم. با او هم صحبت شدم و شروع به فضل فروشی کردم و توصیه کردم چه کتابهایی بیاورد و خلاصه در مورد طالع بینی با او وارد بحث شدم. بعد متوجه شدم که او متولد دی است و او هم فهمید که من متولد فروردین هستم. نفوذ و برتری طالع او را حدس زدم و بنابراین تندتر حرف زدم و تند حرکت کردم و ظاهرا بر صحنه مسلط شدم. اما درست در لحظه خداحافظی لبخند ملیحی زد و با لهجه قشنگ رومانیایی خود گفت: (( دی همیشه بر فروردین پیروز می شود. بز از قوچ می برد.)) این حرف را به آرامی زد ولی معلوم بود که جدی است.

بیرون کتابفروشی بر خود خندیدم و اندیشیدم (( چه مغرور! هیچ کس نمی تواند بر یک قوچ قوی غلبه کند.)) می دنید بعدا چی شد؟ هر موقع کتابی خواستم که از موقع ساخته شدن کشتی نوح تا الان تجدید چاپ نشده بود مجبور می شدم پیش او بروم. چون فقط او داشت. به تدریج ناچار شدم برتری او را قبول کنم و به او احترام بگذارم. اکنون در اینجا باید اعتراف کنم که به صفات او حسرت می خورم. سرانجام می بینید که او پیروز شد.

یک اعتراف دیگر. من چون متولد فروردین هستم از پذیرفتن راهنمایی از دیگران بدم می آید. هیچ نویسنده متولد فروردین دوست ندارد شخص دیگری کارش را ویرایش و اصلاح کند. اخیرا خانمی که متولد دی بود پیشنهاد کرد کتاب های من را ویرایش کند. ظاهرا پذیرفتم ولی در باطن تصمیم گرفتم که نگذارم حتی یک کلمه از حاصل نبوغ من را عوض کند. او با ترس و لرز شروع به ارائه پیشنهادات خود کرد و من برخلاف میل خود به وضوح دیدم که حرفهای او چقدر مفید و هوشمندانه است. به خودم می گفتم چرا به عقل خودم نرسید آن جمله را حذف، کوتاه، با تغییر بدهم؟ بالاخره بعد از آن که با اکراه همه اصلاحاتی را که پیشنهاد کرده بود در کتاب خود اعمال کردم دیدم نوشته ام چقدر زیبا و روانتر شده است. بله، دی باز هم پیروز شده بود.

من سرانجام با ذهن مهاجم فروردینی خود به این نتیجه رسیدم که جنگیدن با متولد دی فایده ای ندارد و شما هم بهتر است این نتیجه گیری من را قبول کنید. دلم برای آن فروشنده ای می سوزد که با نگاه به مشتری متولد دی خود فکر می کند می تواند به راحتی سر او کلاه بگذارد و جنس خود را به او بفروشد. او هنوز خیلی چیزها باید در مورد متولدین دی یاد بگیرد..از آنجا که بز به آرامی و بدون جلب توجه کسی وارد گروه می شود و همیشه خود را در حاشیه نگه می دارد شناسایی او همیشه آسان نیست. او ممکن است چاق و عضلانی، لاغر و استخوانی، یا تپل و شل باشد. ولی بدنش هر جور باشد آدم حس می کند مثل یک درخت در آنجا ریشه دوانده و محکم است و تا موقعی که تصمیم نگیرد به منطقه دیگری برود حرکت نمی کند. متولدین دی معمولا موهایی تیره و صاف دارند. چشمانشان ثابت و پوستشان سبزه یا برنزه است. بعضی از آنها موهایی مجعد و چشمانی آبی رنگ دارند. ولی وقتی از نزدیک به آنها دقت می کنید می بینید که انگار با مو و پوست و چشمانی تیره با دنیا آمده اند. مارتین دیتریش را به یاد می آورید؟‌ او پوستی سفید، چشمانی سبز و موهایی صاف داشت. رفتار و اعمال محتاطانه و آرامی داشت. به صدای بم او توجه کنید و به ذهن جدی و جاه طلبی های خیالبافانه او بنگرید. آیا این ها خصوصیات یک آدم سبزه رو نیستند؟ چنانچه به این ظرافت توجه داشته باشید هرگز فریب ظاهر یک متولد دی را نخواهید خورد.

در شخصیت متولد دی همیشه اندکی افسردگی و غم همراه با جدیت وجود دارد. اما هیچ یک از این دو خصوصیت باعث نمی شوند که او از انضباط جدی و کف نفس بردارد. آنها معمولا پاهایی قوی دارند و کفش هایی مناسب به پا می کنند. دست های آنها قدرتمند و صدایشان آرام و آرامش بخش است. احتمالا مهربانی مبالغه آمیز و دلگرم کننده آنها نیز توجه شما را به خود جلب می کند. متولد دی به گونه ای رفتار می کند که خیال می کنید مثل پر نرم و بی آزارند ولی در حقیقت مثل میخ محکم هستند. بسیار سخت کوش هستند و مثل چکش به گونه ای یکنواخت و دقیق عمل می کنند. متولد دی به همان گونه که بز، تکه های مقوا و قوطی خالی و شیشه خرده را هضم می کند می تواند در مقابل توهین، فشار، ناامیدی و وظایف سنگین هضم کرده و خونسرد باقی بماند. معده آن ها از فولاد ساخته شده و شاخ های خطرناکی دارند. نوع برونگرای متولد دی همواره شاد است و انرژی خود را این طرف و آن طرف تلف می کند ولی هرگز از راه خود منحرف نمی شود. آنها دائم به طرف بالا حرکت می کنند و مطمئن هستند مسیری که می روند امن است چون بارها آدم ها از آن عبور کرده اند. ضمنا از میان بر های خطرناک پرهیز می کنند چون پر از گودال است.

متولدین دی همه کسانی را که باعث صعود آنها شده اند بسیار ستایش می کنند. آنها خواستار پیروزی و موفقیت هستند و به سنت ها و آداب و رسوم احترام می گذارند. آدم های پر انرژی، متولدین دی را مغرور و کوته بین می دانند. بز منتقدین خود را آدم هایی احمق و عجول می داند ولی معمولا عاقلتر از آن است که در دفاع از خود افراط کند و برای خود دشمن درست کند.

متولدین دی که تحت حکومت سیاره زحل هستند با دیگران سازگاری و توافق دارند و تسلیم آنها می شوند. آنها اجازه می دهند که دیگران از آنها جلو بیفتند ولی برخلاف انتظار همه، زودتر از آنها به مقصد می رسند. او همیشه مراقب است که به موانع برخورد نکند و عجیب نیست که خیلی کم لیز می خورد.

او در عالم رویا و خیال نیست بلکه چشمانش را به جلو دوخته و پاهایش را محکم به زمین می گذارد. او حسادت، شهرت، بی پروایی، عصبانیت، اتلاف وقت، تنبلی و بی توجهی را موانع راه خود می داند و از کنار آنها رد می شود. بگذار دیگران به این موانع برخورد کنند. ممکن است با حسرت به گذشته خود فکر کند تا ببیند چه اشتباهی کرده است یا از کسانی که او را مورد راهنمایی قرار داده اند تشکر کند ولی خیلی زود دوباره راه پیشرفت را در پیش می گیرد تا به هدف خود دست یابد.


برخی از متولدین دی خیلی عاطفی و احساساتی هستند و نور عجیب ماه و رنگ های درخشان بال پروانه را درک می کنند ولی نمی گذارند احساسات جلوی دیدن حقایق را بگیرد. اگر متولد دی شعر عاشقانه ای بگوید مطمئن باشید که از نظر قیافه و وزن و تخیل هیچ ایرادی ندارد. او از طرق شعر مطالب اصلی خود را بازگو می کند و به حاشیه نمی رود. اگر می خواهید متولد دی به شما احترام بگذارد از آداب و رسوم سرپیچی نکنید. حتی بی پرواترین متولد دی نیز ظاهر خود را حفظ می کند. آنها از معرکه راه انداختن جلوی مردم و بازی ب احساسات شرم دارند.

متولد دی گاهی اوقات از یاد می برد که بلندپروازی و جاه طلبی خود را مخفی کند و تا موقعی که رئیس گروه نشود دست به کار نمی زند. در این جور مواقع تبدیل به بز لجبازی می شود که تصور می کند ریاست حق اوست. طبیعی است که چنین رفتاری او را تبدیل به آدمی افسرده، بدبین، خودخواه می کند که هیچ چیز او را راضی نمی کند.

طبق طالع بینی چینی، بچه هایی که تحت نفوذ سیاره زحل هستند به اجداد و بزرگان احترام می گذارند. ولی وقتی که به سن بلوغ می رسند می فهمند که آداب و سنن قدیمی به کنار زده شده است و رفتار وحشیانه نسل جدید را
می بینند و این اعمال موجب وحشت بزهای محافظه کار می شود. آن ها از ترس به این طرف و آن طرف می دوند و سر تکان می دهند و به روزگار خوش گذشته حسرت می خورند. البته خوشبختانه عده ای از آنها خود را با این موج جدید سازگار کرده و هنگامی که فرد سالخورده مو سفیدی را می بینند که شادمانه با جوان ها به گفتگو مشغول است دلگرم می شوند و به پایکوبی می پردازند و برای نخستین بار شادی های دوران کودکی را که مدت ها بود از یاد برده بودند دوباره حس می کنند.

بزرگسالان متولد دی، عده ای از آنها نیز که هنوز نمی دانند چکار کنند هیجان خود را در پشت لبخندهایشان پنهان می کنند و با پاهای خود بر روی زمین ضرب می گیرند ولی هرگز شجاعت آن را ندارند که وسط میدان بیایید و خود را با نسل جدید وفق دهند.متولد دی ماه به ندرت در کار دیگران دخالت می کند و به غیبت و شایعه سازش می پردازد. اما اگر تحت نفوذ متولد خرداد یا اسفند باشد ممکن است به غیبت از این و آن بپردازد ولی معمولا سرش به کار خودش گرم است. تا موقعی که از آنها خواسته نشود کسی را پند و اندرز نمی دهند ولی اگر کسی از آن ها راهنمایی بخواهد با جدیت حرفهای مفید و سودمندی برایش می گوید و انتظار دارد که حرفهایش را بپذیرند. متولد دی یاد گرفته است که وظیفه شناس و مسئولیت پذیر باشد و ناکامی و فشار را تحمل کند، اگر از راه و روش او پیروی نکنید وقت زیادی را صرف آموزش شما نمی کند و فقط دلش به حالتان می سوزد.

احتمالا از گوشه و کنار شنیده اید که متولدین دی به خاطر پول و موقعیت اجتماعی تن به ازدواج می دهند. ولی این حرف کمی مبالغه آمیز است. اگرچه شک ندارم که یک متولد دی گفته بود: (( به همان آسانی که می شود عاشق رهبر ارکس شود می تواند به نوازنده ویولون دوم نیز دلبستگی پیدا کند.)) بز عملگرا به شرطی تن به ازدواج می دهد یا شغلی را قبول می کند که برای اولی از نظر احساسی و برای دومی از نظر مالی آمادگی کامل داشته باشد. این افراد برای دستیابی به امنیت و راه، دست به کارهای عجیب و غریبی می زنند.

در ذهن متولد دی همواره موضوع پیری و کهنسالی وجود دارد. نوجوان متولد دی از ملاقات عمه یا عموی خود خیلی لذت می برد به هر حال آنها ممکن است سهام یا ملک و املاکی داشته باشند که روزی به آنها خواهد رسید. طبیعی است که هیچ کس نمی خواهد ارثیه اقوامش به قناری خانگی برسد. فکر کنید که چنین تفکری واقعا سرد و حسابگرانه است ولی از نظر خود آنان این رفتار کاملا منطقی و معقول است. شانس هیچ وقت دو بار در خانه بز را نمی زند. او همیشه گوش به زنگ است که با اولین ضربه به سوی در هجوم ببرد.

متولدین دی در دوران کودکی بیش از سایر بچه ها مستعد ابتلا به بیماری هستند. ولی با افزایش سن به تدریج قدرت و مقاومت آنها زیاد نی شود. طبیعت آرام و معتدل بز به او قدرت مقاومت شگفت انگیزی می دهد که می تواند به اتکای آن بیش از یک قرن عمر کند. آن ها می توانند از دکتر و بیمارستان بی نیاز باشند ولی ترس، عدم اطمینان، نگرانی و اندوه که همگی خطرناکتر از میکروب هستند آن ها را دچار بیماری می کنند. هیچ نوع رژیم غذایی و رفتار محافظه کارانه یا مقاومت در برابر بیماری ها نمی تواند بر خطر بدبینی غلبه کند. ورزش در هوای آزاد، خوشبینی، و حضور بیشتر در اجتماع تاثیر بسیار خوبی بر سلامتی آنها می گذارد. تقریبا اکثر متولدین دی پوست حساسی دارند و ممکن است دچار کهیر خشکی و ترک خوردگی پوست، جوش و یا حساسیت شوند. انواع اختلالات معده که در اثر تغذیه نامناسب به وجود می آید و افسردگی در بین آنها شایع است. نقاط آسیب پذیر بدن آنها عبارتند از: کاسه زانو، مفاصل و استخوانها، بیماری های عصبی، سر درد های مزمن، عفونت کلیه، همگی در اثر افسردگی آنها بروز می کند.

متولدین دی یا دندانهای سفید و قوی و زیبایی دارند یا دائم دچار پوسیدگی دندان می شوند و به طور کلی اگر بتوانند از بیماری های مزمنی که در اثر افسردگی به وجود می آیند جام سالم به در ببرند عمری طولانی خواهند داشت. ولی اگر از آرتروز و رماتیسم در رنج باشید عمر طولانی لذت چندانی ندارد. به هر حال بزها اگر در زیر بارش باران به دنبال آفتاب و خنده و شادی باشند سالم و تندرست خواهند ماند.

متولد دی فردی خجالتی است و روحیه لطیف و حساس دارد. اگرچه کمی لجباز است ولی لجاجت او سرسختانه نیست. فردی بی آزار و قابل اعتماد است. وقتی به او اعتماد می کنید چنان با ظرافت از غرور و فردیت شما حمایت می کند که پیش خود می اندیشید چه کسی می تواند او را آزار بدهد و یا به جاه طلبی ماهم کند. ولی او در همه مدتی که با او هستید از نقطه ضعف ها، حسادت ها، و غرور و تکبر شما بهره می گیرد تا خود را قوی تر کند.

متولد دی به حدی لایق و کارآمد است که خیلی راحت می توانید زمام امور را به دستش بسپارید. آنگاه بدون هرگونه خود نمایی در گوشه ای می نشیند و به حکومت می پردازد و فروتنانه همه اهرم های قدرت را به سمت خود می کشد. او غرور خود را به کناری می نهد تا چیزی را که غرورش واقعا به آن احتیاج دارد، یعنی حاکمیت واقعی، را به دست آورد. او با مهربانی و عقل و درایت خود، گذشته را از غفلت و امروز را از آشفتگی محفوظ نگه می دارد. در نتیجه شما قادر خواهید بود آینده را در امنیت کامل بسازید.

او برای حمکرانی اصلا احتیاج ندارد که به خودنمایی بپردازد و ترجیح می دهد دیگران جلو باشند و او قدرت پشت صحنه باقی بماند. همه آدم های شجاعی که دست به عملیات خطرناکی می زنند و در حساب و کتاب های خود دچار اشتباه می شوند به سراغ متولد دی می روند.

رنگ سیاه و آبی انضباط و قوانین رسمی، رنگ قهوه ای عملگرایی، و رنگ سبز رویاهای صادقانه، رنگین کمان جاودانه او را تشکیل می دهند. در جنگل ساکت و آرام او که پوشیده از خزه و پیچک است آهسته قدم بردارید و به دنبال هشت گنج پنهان او بگردید. زیر درخت مجنون او، یاقوت سرخ پیدا خواهید کرد. اگر بیشتر در آنجا بمانید به زیبایی ابدی سنگ نرم و خالص سلیمانی دست پیدا می کنید. فلز متولد دی سرب است که بسیار محکم است و زغال سنگ او شعله های جاودان دارد.


   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥٥ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱٩