رئیس متولد دی:

یک رئیس متولد دی می شناسم که نمونه ای کامل و استثنایی از این نشانه خورشیدی محسوب می شود. او مدیر برنامه های خواننده مشهوری است و هیچ کس از این موضوع خبر ندارد. در روزنامه و مجلات هیچ مقاله ای راجع به او نوشته نمی شود. هرگز نام او را در مجله (( تایم )) نمی بینید ولی اگر بخواهید یکی از سروده های خود را به این خواننده بفروشید ابتدا باید از کانال بازرسی او عبور کنید.

رئیس متولد دی خیلی جدی پشت میز خود می نشیند و همه امور ریز و درشت زندگی خواننده معروف را مورد بررسی و کنترل قرار می دهد. کارهایی از قبیل ملاقات خویشاوندان خواننده در فرودگاه، خرید قایق تفریحی، کرایه نورافکن برای شب اول اجرا و غیره.

او مسائل حقوقی و مالیاتی را به حسابدار و وکیل خود می دهد تا آن ها را سر و سامان بدهند. زنگ تلفن او دائم به صدا در می آید و همه از او کسب تکلیف می کنند . او دقیقا می داند که هر کس در هر زمان کجاست و چه کاری باید انجام دهد. این رئیس ملیونها اطلاعات آماری را در مغز خود ذخیره می کند، اطلاعاتی که خبرنگاران حاضرند برای به دست آوردن آنها از جان خود بگذرند. از جمله می داند که صحنه شروع فلان فیلم سینمایی مربوط به بیست سال پیش چه بوده، ارقام فیلم جدیدی که بر روی پرده است چقدر است، و یا کدام رستوران می تواند سریعترین اسپاگتی و سس پیتزا را آماده کند.

روزهای او پایان ناپذیر به نظر می رسند. او از سپیده سحر شروع به فعالیت می کند و تا پاسی از شب، در حالی که برنامه های فردا صبح را دیکته می کند، به خواب می رود. معمولا در شرکت اصلاح و حمام می کند. همه کسانی که با کار او آشنا هستند می دانند که اگر یک روز در شرکت نباشد همه چیز به هم می ریزد. او از مهمانی های شبانه خوشش نمی آید ولی در مواقع ضروری در آنها حضور می یابد و خوش می درخشد.

این رئیس منحصر به فرد، یک طبقه کامل از ساختمان را به خود اختصاص داده و آشیانه شخصی او نیز در همانجا قرار دارد. در گوشه ای میز بزرگی قرار دارد که هر روز کوهی از نامه بر روی آن تلنبار می شود و او باید به همه آن ها رسیدگی کند. بقیه محل با دو کاناپه بزرگ، چندین صندلی توپر، پرده های ضخیم، آباژورها، قفسه کتاب، و موکت تزئین شده است. حتی یک اتاق ناهار خوری هم در اختیار دارد که میز بزرگی در آن گذاشته شده است و مملو از انواع ظروف و لیوان و آینه و سرویس های چینی است. دیوارها با کاغذ دیواری تزیین شده اند و چند تنگ ماهی در اتاق به چشم می خورد. خلاصه آنجا بیشتر شبیه خانه است تا یک دفتر کار.

البته همسر او نیز دقیقا در همین جا زندگی می کند. رئیس متولد دی چون مجبور است تا پاسی از شب به کار ادامه دهد خانه خود را به اداره آورده است. روسای دیگر شاید از فعالیت در محیط کار لذت ببرند و خوشحال باشند که از خانه خود دور هستند ولی بز اینطور نیست و خانه را جای مقدسی می داند. به همین دلیلی در هر ساعتی از روز افراد خانواده را در اطرافش می بیند. او هرگز زندگی خانوادگی را فدای کار نمی کند.

چون او یک رئیس نمونه متولد دی است خصوصیات رفتاری اش چیزهای زیادی در مورد روسای متولد دی به ما می آموزد. او برای کارمندان خود همچون پدری مهربان، سختگیر، و با انصاف است. او دلش می خواهد که کارمندانش وظیفه شناس و دقیق باشند و از اوامر او پیروی کنند. کارمندی که فراموش کند به ماهیهای خود غذا بدهد هرگز نمی بخشد. خیلی به ندرت در موقع دستور دادن صدایش را بلند می کند. لحنی خشن اما توام با آرامش دارد- جز در مواقع نادری که حماقت یا اشتباهات ناشی از بی دقتی کارمندان باعث می شود نعره بکشد!

ارباب رجوع گاهی اوقات از رفتار خشک او به وحشت می افتند ولی کارمندانش از قلب مهربان و رئوف او آگاهی دارند و اصلا نمی توانند انتقادات مشتری ها را بپذیرند. البته گهگاه ممکن است زیر لب به او ناسزا بگویند یا در بین خودشان از او گله و شکایت بکنند. اگر کارمندانش کم کاری کنند آنها را توبیخ می کند ولی اگر به پول نیاز داشته باشند به آنها مساعده می دهد یا برای مادر منشی اش که در بیمارستان بستری است دست گل می فرستد. خیلی به ندرت ممکن است از کسی تعریف کند یا تملق کسی را بگوید. سخاوتمندانه ترین عبارت تحسین آمیز او این است که بگوید: (( آره، این خوبه! )) ولی در عوض با دلسوزی بسیار به مشکلات کارمندان خود گوش می دهد و کاملا مراقب است که آن ها غذای کامل بخورند و وقتی باران می آید چکمه به پا داشته باشند. کارمندان او نیز مثل یک خانواده اند و رئیس متولد دی بدون شک رئیس این خانواده است.

او مثل بابانوئل به هر کسی که رسید عیدی نمی دهد ولی اگر یکی از کارمندانش برای مرخصی به شهر دوری رفته باشد و پول بلیط برگشت نداشته باشد برایش بلیط می فرستد ( البته بلیط قطار درجه دو! چون بیشتر از آن ولخرجی می داند) و اگر یکی از کارمندانش نیمه وقتش پول دوا و دکتر نداشته باشد به او کمک می کند.با وجود آن که کمی خشن است اما آدمی خجالتی و آرام است. اگر از او تعریف کنید گوشهایش سرخ می شود و خودش را به نشنیدن می زند. او همیشه به انجمن های خیریه کمک می کند و اگر این انجمن ها مربوط به بچه ها یا سالمندان باشند یک صفر به رقم آخر چک خود اضافه می کند. مشغله های کاری معمولا باعث می شود که از خود غافل شود بنابراین دائم باید به او یادآوری کنید که به موقع ناهار بخورد و استراحت کند.

رئیس متولد دی گهگاه، دچار افسردگی زحلی می شود و درها را به روی خودش می بندد و از پنجره به پارک خیره می شود. در این جور مواقع به هیچ کس اجاره نمی دهد آرامش او را بر هم بزند. به تلفن های خود جواب نمی دهد و همه کارها را لنگ می گذارد تا دوره اندوه و افسردگی اش تمام شود.

رئیس متولد معمولا برای لباس خود رنگ های تیره، و مدل های عادی را می پسندد و مثل پدر بزرگ ها یک ساعت جیبی دارد که همیشه به آن مراجعه می کند – انگار که بیشتر با یک بانک سر و کار دارد تا یک خواننده مد روز. اغلب اشیاء روی میز او عتیقه هستند و عکس های دسته جمعی رنگ و رو رفته همسر و فرزندانش نیز به در و دیوار آویزان است.

خلاصه، این یک تصویر جامع و اصیل از یک رئیس متولد دی است که اگر آن را در ذهن خود حک کنید به خوبی خواهید فهمید که از یک رئیس زحلی چه انتظاراتی می توانید داشته باشید، این رئیس هرگز وقت خود را بیهوده تلف نمی کند و از شما نیز توقع دارد که چنین باشید. اگر تلفنخانه ساکت است می توانید نامه ها را بایگانی کنید.آیا برنامه امروزتان سبک است؟ بسیار خوب، پس آن جعبه ها را به انبار ببرید. اگر منشی او هستید بهتر است در ساعات کاری از لاک زدن ناخن هایتان خودداری کنید و تلفن خصوصی نکنید. اگر کارمند مرد هستید از تلفن خصوصی به دیگران اجتناب کنید زیرا رئیس متولد دی ممکن است هر لحظه سر برسد و مچتان را بگیرد.

از برادر خود تقاضا کنید با ظاهر نامناسب به اداره شما نیاید. چون رئیس زحلی علیرغم اینکه به پیوندهای خانوادگی اهمیت می دهد ولی این موضوع باعث نمی شود از دیدن برادرتان اخم هایش توی هم نرود.

کارمندان زنی که عطر های تند می زنند و کارمندان مردی که در اطاق کنفرانس به بازی گلف می پردازند خیلی زود شغل خود را در اداره او از دست خواهند داد. او معتقد است که جای عطر تند توی شیشه، و جای تمرین گلف توی زمین گلف است.

رئیس متولد دی همیشه تحت تاثیر کسانی قرار می گیرد که از موقعیت ممتاز اجتماعی برخوردار هستند. بنابراین اگر با محافل بالایی اجتماع رفت و آمد داشته باشید مورد توجه او قرار می گیرید. ولی اگر خودتان فارق التحصیل دانشگاه هاروارد نیستید بهتر است وانمود کنید که عمه یا عمویتان چنین هستند. مطمئن شوید که او می داند هر چهارشنبه مادرتان را برای شام دعوت می کنید یا پول شهریه مدرسه خصوصی برادر کوچکترتان را می دهید. در چنین حالتی حتما به شما ترفیع می دهد. ناخن های تمیز، رفتار مودبانه، و به کار بردن جملات صحیح، و انجام کار بدون گله و شکایت برای او مهم هستند.

هرگز او را با اسم کوچک صدا نزنید و در جلوی اعضای خانواده اش مورد انتقاد قرار ندهید. به عنوان عیدی به او یک تابلوی رنگ و روغن عتیقه از جفرسون، یا تکه سنگی را که تابستان گذشته از حیاط پشتی محل تولد ویلیام شکسپیر بلند کرده اید هدیه بدهید چون متولدین دی به چیزهای قدیمی علاقه زیادی دارند. صداقت و یکرنگی هم برای آن ها مقدس است و از تملق گویی و دروغ بافی اصلا خوششان نمی آید. به علاوه این کار باعث نمی شود که حقوق شما را افزایش دهد. ولی درک تنهایی او باعث می شود به شما اعتماد بیشتری پیدا کند.

دیگران احتمالا او را رئیسی جدی، سختگیر، منضبط و سنگدل می دانند ولی شما باید به او بفهمانید که او را به خوبی می شناسید و همان گونه که هست می پذیرید، یعنی مردی خجالتی و حساس که ذاتا دلش می خواهد آزاد و بی قید و بند باشد ولی می داند که خواسته های زحل یعنی اطاعت و نظم و اقتدار او را اسیر کرده است. او با شما مثل پسر یا دخترش رفتار می کند. یعنی اگر کار بدی انجام دهید شما را تنبیه می کند و اگر رفتار خوبی داشته باشید شما را تشویق می کند و پاداش می دهد. ضمنا هرگاه دچار مشکلی شوید به کمک شما می شتابد و فقط باید به یاد داشته باشید که به ماهیهای او غذا بدهید.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱٩