کامند متولد دی:
در محل کار خود نگاهی به اطراف بیندازید و ببینید می توانید متولد دی را پیدا کنید. در اسناد کارگزینی به طور مخفیانه به دنبال تاریخ تولد کارمندان نگردید. آن کارمند خلاق و مبتکری که ریش پرپشتی دارد و گردنبند به گردنش آویخته است یا آنکه ورزشکار است و دائم راجع به زندگی شخصی خود پز می دهد فراموش کنید. آن ها زحلی نیستند. آن جوانک شوخ و شنگی را که دائم برای دیگران لطیفه تعریف می کند مطمئنا متولد دی نیست. همچنین آن کارمند سرزنده و چرب زبان که افکار کودکانه ای در سر دارد یا آن یکی که همیشه در جلسات زیر لب آواز می خواند متولد دی نیست.

آن کارمند فعال و خویشتنداری که شلوار بند دار می پوشد و فرق خود را از وسط باز می کند چی؟ همان که عکس خانواده اش را در قاب چرمی روی میزش گذاشته است. او معمولا چند دقیقه زودتر از همه می آید و چند دقیقه دیرتر از همه شرکت را ترک می کند. همیشه آماده کار است و همه او را ((قربان)) صدا می زنند و فروشنده ها او را ((آقا)) خطاب می کنند. شما هم هر موقع دچار مشکل می شوید او را صدا می زنید. بله، او متولد دی است.

به جز متولد دی، چه کسی می تواند از عهده آن همه کار بر بیاید؟ وقتی که اوضاع آشفته می شود و همه چیز به هم می ریزد او مانند شیر اطمینان است که بدون جار و جنجال به کمک می آید. به آرامی وارد اداره می شود و طرز لباس پوشیدن و رفتارش خیلی ملاحضه کارارنه است. او تنها کارمندی است که وقتی باران بیاید چترش را با خود آورده است. هرگز کیف خود را در مترو جا نمی گذارد و ظرف ناهار خود را فراموش نمی کند. ناهار؟ بله. پس فکر می کنید توی آن کیف قهوه ای رنگ چی گذاشته است؟ رستوران خیلی گران است. بعلاوه او از انعام دادم و عبور از میان جمعیت بدش می آید.

آخرین باری که لبخند درخشان او را دیدید موقعی بود که منشی تان گفت نمی داند بدون او چگونه می شود شرکت را اداره کرد. او از آن جور افرادی نیست که خنده از روی لبانش محو نمی شود و همچنین سر به هوا و حواس پرت نیست. شاید گاهی اوقات مزه پرانی کند یا مخفیانه چشم چرانی کند ولی زحل هرگز نمی گذارد که لاقید و بی بند و بار باشد و همیشه دغدغه کار خود را دارد. اغلب اوقات در مواجهه با آدمهای شاد و شنگول اخم می کند و با آن ها قاتی نمی شود. اگرچه خودش هم آدم نکته سنج و بذله گویی است و وقتی سر حال باشد خیلی مزه پرانی می کند.

باید قبول کرد که کارمند متولد دی خصوصیات ارزشمند و کم نظیری دارد. او تنها کسی است که از عهده ی مامور مالیات شکاک بر می آید. وقتی که بز با مامور مالیات در می افتد آنگاه می بینید که آن مامور دیگر چندان شکاک به نظر نمی رسد و نرم و ملایم شده است. خلاصه هر کسی قادر نیست از پس مامور مالیات برآید. آن فروشنده پرچانه نوارهای معطر ماشین تحریر را به یاد می آورید که می خواست جنس خود را به قیمت گزاف به شما بفروشد و معتقد بود که آن نوارهای معطر باعث تقویت روحیه منشی شما می شود؟ بعد از چند دقیقه صحبت با کارمند متولد دی، مثل یک سرباز شکست خورده از دفتر خارج شد و وارد آسانسور شد.

همه کارمندان شرکت حس می کنند متولد دی پیشرفت زیادی خواهد کرد ولی مشکل می توانند بگویند که او چگونه این کار را خواهد کرد. او اصلا روحیه پرخاشگری ندارد و بلند پرواز نیست و برای کسب برتری بر دیگران به خودنمایی و بی رحمی نمی پردازد. اجازه بدهید دوباره او را مورد بررسی قرار دهیم. او با خونسردی و آرامش خاصی تصمیم می گیرد تا به جایی که می خواهد برسد. هر کس که از پیشروی مدام او جلوگیری کند یا بخواهد از او سوء استفاده کند بزودی متوجه اشتباه خود می شود و می فهمد که او چندان هم خونسرد نیست. او بدون هر گونه شکایت و گله ای مسئولیت کار را به عهده می گیرد ولی به هیچ کس اجازه نمی دهد که او را تحت فشار قرار دهد. اگر در طالعش خصومت و دشمنی وجود داشته باشد آنگاه به نحو اعجاب آوری سنگدل و ظالم می شود. ولی بز معمولا در مواقعی که کسی شاخهایش را بپیچاند فقط نگاه خشم آلودی به طرف می اندازد و با اخم می غرد.

اگر یکی از آن متولدین دی استثنایی در شرکت خود دارید به شما توصیه می کنم به مطالبی که مربوط به یک متولد دی ماه که در یک شیرینی فروش کار می کرد توجه کنید.

این فرد احتمالا تحت نفوذ مرداد بوده یا در موقع تولدش قمر در خرداد (جوزا) یا فروردین(حمل) بوده است. این آقا کفش های گران قیمت ایتالیایی می پوشید و دکمه سردست های بزرگ می زد. ماجراهای عشقی او در طی یک هفته، بیشتر از همه ماجراهایی بود که یک مرد در سراسر عمر خود دارد (البته این را خودش ادعا می کرد.) این مرد از تعریف کردن ماجراهای وقیع و زنده خوشش می آمد و هر وقت مشغول خوش و بش با مشتری های زن یا رفتارهای خشونت بار با سایرین نبود به لاف زدن درباره طرح های عجیب و غریب خود می پرداخت. اکثر مردم حدس نمی زدند که او یک متولد دی باشد ولی اگر با دقت او را زیر نظر می گرفتند و به حرفهایش با دقت گوش می کردند می فهمیدند که او واقعا متولد دی است.

اما او علیرغم همه این خوش و بش های شرم آور، هنگامی که تلفنی با نامزدش حرف می زد بسیار ملایم و ملاحضه کار می شد. هیچ کس جرات نداشت در جلوی نامزد او حرفهای زشت به زبان بیاورد. او برای همه تظاهر می کرد که نامزدش یک خانم محترم است و در مقابل او و خانواده اش رفتار مودبانه ای داشت. از نظر او هر کس که بالای پنجاه سال سن داشته باشد شایسته احترام است. رفتار او با بچه ها هم خیلی ملایم بود و در برخورد با آدم های مشهور و صاحب مقام تبدیل به فردی متواضع و ستایشگر می شد. دائم برای دوستان و غریبه ها تعریف می کرد که یک بار هم به ساختمان فرمانداری دعوت شده بوده است.

او همیشه لوازم و اثاثیه اش را عمده می خرید حتی آن کفش های ایتالیایی گران قیمتش را. در انعام دادن به دیگران خیلی خسیس بود. اعتقاد داشت که وقتی در جایی می تواند یک سنت پرداخت کرد چرا باید یک دلار دارد. در پشت آن همه هیاهو و تظاهر به شجاعت، طبیعت ترسوی یک زحلی قرار داشت. این بز که ظاهرا خود را پرخاشجو و معاشرتی نشان می دهد هر موقع که کسی او را مورد ستایش قرار می داد سرخ می شد و در حضور کسی که از او بالاتر بود خجالت می کشید. اگر دلایل بیشتری برای اثبات بز بودن او می خواهید کافی است بدانید که سرانجام فروشگاههای زنجیره ای شیرینی فروشی را خرید. البته او هرگز با پول خود مخاطره نکرد بلکه پول دیگران را به خطر انداخت.

کارمند متولد دی اصولا هشیارتر از آن است که دچار اشتباه شود. ولی اگر دچار خطا شود یا در قضاوت خود مرتکب اشتباه شود به درماندگی می افتد. شکست در انجام وظیفه نیز او را افسرده و ناراحت می کند. آنگاه در اولین فرصت به اداره باز می گردد تا اشتباه خود را برطرف کند و در صورت لزوم به اضافه کاری نیز خواهد پرداخت. اما اگر کار باعث شود که چند شب پشت سر هم نتواند در کنار خانواده اش باشد آنگاه ناراحت و عصبی می شود. تعهد به خانواده همواره برای او در راس امور قرار دارد.
.
کارمند متولد دی زیاد شغل عوض نمی کند. او از همان دوران کودکی شغل آینده خود را انتخاب می کند و سپس با پیگیری و تداوم بسیار آن را دنبال می کند. او در مورد آینده خود چندان عجولانه عمل نمی کند ولی بسیار مصمم و پیگیر است. هدف او رسیدن به قله کوه است و اجازه نمی دهد خیالات موهوم و مسائل عاطفی مسیر او را تغییر دهند. عنوان و مقام برای او چندان اهمیتی ندارد و اصلا می خواهد همان کسی باشد که وقتی آرمانگرایان بزرگ به دنبال پروانه ها می دوند از قلعه مراقبت کند. او هیچ نیازی ندارد که اسمش را با حروف فلزی طلایی پشت در اتاقش ببیند تا احساس مهم بودن کند ولی بهتر است که مسئولیت های او را به تدریج زیاد کنید و مراقب باشید که حقوقش تکافوی زندگی مطلوب او را بکند.

او خواهان آن است که در محله ای آبرومند زندگی کند، فرزندان خود را به مدارس خوب بفرستد، و همسرش بهتر از زنان آشنایان لباس بپوشد و برای همه این چیزها به پول زیاد احتیاج دارد. بز با خوشحالی حاضر است چرم سفت را گاز بزند، تکه های آهن و شیشه را بجود فقط مشروط بر آنکه بداند که با انجام این کارها به مقام و موقعیت بهتری در اجتماع می رسد. صمیمی ترین دوست او، بعد از اعضای خانواده اش، احتمالا رئیس بانکش خواهد بود.


کارمند زن متولد دی نیز همچون کارمند مرد متولد دی قله کوهی را که در اوایل زندگی خود هدف قرار داده طی خواهد کرد. هیچ چیز نمی تواند او را از رسیدن به قدرت در اداره یا ازدواج با رئیس اداره بازدارد. برای رسیدن به نوک قله، فرقی نمی کند که به کدامیک از این دو برسد. این زن را هرگز با مژه های مصنوعی نمی بینید. همچنین دستبندهای پر سر و صدا به دست نمی کند و او را هیچ موقع در حال خیالبافی یا چرت زدن در پشت میز نخواهید دید.

او یک خانم متشخص است که هرگز صدایش را بالا نمی برد و با ادا و اطوار حرف نمی زند و دوست ندارد پشت سر کسی حرف بزند. او مشغولتر از آن است که بخواهد در کار دیگران کنجکاوی کند. زن زحلی در ساعات اداری وقت تلف نمی کند چون از یک طرف این احتمال را می دهد که روزی همسر رئیس شرکت شود و از طرف دیگر فردی وظیفه شناس است و از هر گونه بی انضباطی متنفر است.

کارمندان متولد دی، چه زن و چه مرد، در زمینه کار و حرفه خود بسیار جدی و سختکوش هستند. آنها از کسانی که در محیط کار وقت تلف می کنند خوششان نمی آید. هر گونه رفتار غیر مسئولانه موجب ناراحتی آن ها می شود و در صورت لزوم حتی نظام اداری را تغییر می دهند تا مطمئن شوند که همه امور به طور صحیح انجام می شود.

همه متولدین دی بانکدار، معلم یا حسابدار نیستند. برخی از آنها به مشاغلی چون دندانپزشکی، مهندسی، تولید، و سیاستمداری اشتغال دارند. بسیاری از آنها نیز جواهر فروش، رئیس هتل، وزیر، مامور کفن و دفن، دلال آثار هنری یا مردم شناس هستند. به هر حال هر شغلی داشته باشند در آن کاملا جدی هستند.

همه متولدین دی، به گونه ای خلاق هستند. کارمند متولد دی نیز احتمالا یک نوع سرگرمی دارد که ممکن است شما را شگفت شده کند. مثلا شاید روزهای یکشنبه یک نقاش زبر دست باشد یا اهل موسیقی باشد و یا به مجسمه سازی، خرید و فروش املاک، پرورش گل و گیاه بپردازد. شاید هم خواننده گروه کر باشد یا به کلاس هنرپیشگی برود. او به فرهنگ علاقه زیادی دارد.

علایق حقیقی او به ترتیب عبارتند از: خانواده، خانه، کار، پول، موقعیت های اجتماعی، کتاب، هنر و موسیقی.

بنابراین بهتر است ماموریت های اداری را بر عهده ی متولدین فروردین، مرداد، خرداد یا آذر بگذارید. اکثر متولدین دی با دیدن چمدان تنشان کهیر می زند. حتی اگر این همه به سفر حساس نباشند باز هم به جای هواپیما ترجیح می دهند مترو سوار شوند. ولی وقتی که در اداره نیستند چه کسی باید کارها را نظم و ترتیب بدهد؟ به یاد دارید که پارسال وقتی که به مرخصی رفت چه اتفاقی افتاد؟ بله، یک نفر چندین بسته از آن نوارهای معطر تایپ را سفارش داد.   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٤:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱٩