ارمند متولد فروردین:
مصاحبه شغلی با کارمند آینده متولد فروردین احتمالا به صورت زیر خواهد بود:

کارفرما: آقای بوتسیکاریس، از پرونده شما و معرفهایتان چنین به نظر می رسد که در دو سال اخیر در شش شرکت مختلف کار کرده اید.

کارمند متولد فروردین: آقای فلاکسمن، می توانید من را چارلی صدا بزنید. من اعتقاد دارم که آدم برای پیشرفت کار خود باید تلاش کند، ولی وقتی که کار به جایی می رسد که دیگر هیچ چیز از آن یاد نمی گیرید و بازدهی مفیدی ندارید، چه فایده دارد در آن کار بمانید؟

کارفرما: بله، و همین موضوع است که چار.. آقای بوتسیکاریس، من را نگران می کند. چون ممکن است بعد از صرف هزینه برای آموزش شما، به یکباره کار ما نیز اهمیتش را برای شما از دست بدهد.

کارمند متولد فروردین: حدس می زدم این موضوع شما را نگران کند، ولی اصلا نگران نباشید. من راجع به شرکت شما تحقیق کرده ام و می دانم که از کار در اینجا کسل نمی شوم. چون در اینجا برای کسی که واقعا بخواهد فعالیت کند امکانات زیادی وجود دارد. من همیشه دوست داشته ام با یک مدیر خلاق و پیشرو کار کنم و این روزها چنین شخصی همچون گوهر نابی است که ترجیح می دهم به جای آنکه به جای دیگری بروم منتظر بمانم تا در آینده شما استخدامم کنید.


بدیهی است هر مدیری که در چنین مصاحبه ای شرکت کرده باشد فورا کارمند مزبور را استخدام می کند چرا که در روزگاری که کسی دل برای کار نمی سوزاند و فقط در پی امنیت شغلی خود است چنین کارمندهایی با روحیه ترقی جویانه خود کمیاب هستند. با استخدام کارمند متولد فروردینی، یا یکی از بهترین تصمیمات عمر خود را گرفته اید یا دچار یکی از بدترین گرفتاریهای زندگی خود شده اید.

همه چیز بستگی به این دارد که ماده منفجره را کجا جا سازی کرده باشید. اگر امور عادی اداری را به او واگذار کرده باشید کاملا مرتکب اشتباه شده اید. چون در آغاز ممکن است پر شور و شوق ظاهر شود ولی به زودی حوصله اش سر خواهد رفت و با دیر حاضر شده در سر کار، طولانی کردن وقت ناهار، و نوشتن نامه های شخصی در وقت اداری، نارضایتی خود را نشان می دهد. اما اگر او را در موقعیتی قرار دهید که آزاد باشد و هر زمانی خواست به شرکت بیاید – البته اگر از بهم خوردن نظم ترسی ندارید – بعد از مدتی متوجه خواهید شد که علیرغم یکی دو ساعت دیر آمدن و طولانی شدن وقت ناهارش، آخرین کارمندی است که در پایان روز شرکت را ترک می کند. او بیش از هر کامند دیگری اضافه کار را بدون غرولند می پذیرد.

اکثر کارمندان متولد فروردین، در مواقع ضروری، یا مواقعی که پروژه حساسی وجود داشته باشد تا پاسی از شب کار می کنند و به همین خاطر بیشتر با نگهبانان شب آشنایی دارند تا تلفنچی های صبح. او کارمندی نیست که تمام مدت روز را با بی حوصلگی وقت بگذراند تا وقت اداری به پایان برسد. بنابراین وقتی که به جای ساعت 9 صبح، ساعت ده و بیست دقیقه آمد به او ایراد نگیرید.

این عمل او نشان می دهد که آدم مستقلی است و دارای منطق خاصی می باشد. اصولا کارمند فروردینی به قواعد و مقررات اداره بی اعتناست و نمی تواند خودش را با برنامه یکنواخت اداری سازگار کند. او سرشار از ابتکار و خلاقیت است ولی نمی تواند قریحه خود را با وقت اداری جور کند. یعنی ممکن است به دلایل شخصی مجبور شود اداره را در ساعت اداری ترک کند ولی مطمئن باشید همان شب یا صبح روز بعد بر می گردد و کار عقب مانده اش را جبران می کند. با وجود آنکه به مقررات بی توجهی می کند ولی از تحویل دادن کار ناقص بیزار است. اگر تدبیر لازم را دارید که بتوانید با نقاط ضعف او کنار بیایید وجود او در اداره مطمئنا به سود شماست.


پول، انگیزه او برای کار کردن نیست بلکه پیروزی و موفقیت در کار مهمترین انگیزه او به شمار می رود و پول در مرتبه بعد قرار دارد. او معمولا خرجش بیشتر از دخلش است و به همین دلیل ممکن است بارها از شما وام بگیرد. تشویق خیلی بیشتر از اضافه حقوق هفته ای ده دلار، او را بار علاقمند می سازد. او همواره طرحهای مختلفی را برای پیشرفت شما و دیگر کارمندان در چنته دارد و گاهی تمایل به حاکمیت بر دیگران دارد. اما اگر بتوانید از نظرات فراوان و عقاید بی ربط او چشم پوشی کنید آنگاه قادر خواهید بود از طرحها و نظرات سودمند و خلاقانه او استفاده کنید..

به کارمند متولد فروردین همیشه کاری در بیرون اداره محول کنید تا با مردم تماس داشته باشد. هرگز او را برای انجام یک کار یکنواخت در پشت میز اسیر نکنید. کارمند فروردینی معتقد است عده کمی هستند که از او برترند و به همین خاطر چندان تمایلی به پیروی از دیگران ندارد. البته شما را در زمره آن عده کم می گذارد وگرنه در همان مرحله اول با شما همکاری نمی کرد.

وقتی که بفهمد قدر شناس سعی و تلاش او هستید به یکی ار پرکارترین و متعهدترین کارمندان اداره تبدیل می شود. اما اگر قدر او را ندانید چندان تلاشی از خود نشان نمی دهد. کارمند متولد فروردین خیلی مایل است که از بالا شروع به کار کند ولی بدیهی است که چنین کاری امکان پذیر نیست. بنابراین وقتی که از پایین شروع به یادگیری و کار می کند سعی کنید مسئولیت هایی به او واگذار کنید که مهم به نظر می رسند. از این طریق حس می کند بالاتر از دیگران قرار دارد و پیش خودش احساس شرمندگی نمی کند. او اگر فکر کند که چرخهای شرکت بدون وجود او نمی چرخد آنگاه نهایت کوشش خود را به کار می بندد.

کارمند متولد فروردین از تبلیغ کردن خیلی خوشش می آید و در مورد کارهای شرکت با شوق و شوق فراوان با همسر، دوستان، راننده تاکسی و خلاصه هر کسی که به حرفهایش گوش بدهد صحبت می کند. او می تواند مامور بیمه تا دلال خرید و فروش سهام را تبدیل به مبلغ شرکت خود کند. غیر از متولدین مرداد، هیچ کس به اندازه او قادر نیست باعث ترقی و پیشرفت شرکتی شود که در آن کار می کند، به ویژه چنانچه به او نشان دهید که برای اجرای برنامه های شرکت به او احتیاج دارید.

چنانچه برای شرکت مشکل مالی بوجود آید کارمند قوچ در طول بحران با شما می ماند و راه حلهایی را برای حل مشکل مطرح می کند. او اعتقاد دارد که هر کس یا هر چیز به او ایمان بیاورد هرگز شکست نخواهد خورد. بدیهی است چنین خصوصیتی در هنگام بروز بحران می تواند به شما کمک کند. اگر از چنین کارمندی بخواهید روزهای آخر هفته یا تعطیلی را کار کند، در مواقع لزوم حقوق کمتری بگیرد، وظایف مربوط به کارمندی که بیمار یا در مرخصی است انجام دهد، بدون هیچ غرولندی قبول می کند. فقط یادتان نرود که از او در قبال این کارها تشکر کنید. او برای جلب رضایت شما هر کاری می کند.

هرگز برای کاری که انجام داده است فرد دیگری را تشویق نکنید، او را به خاطر دیر آمدن مورد سرزنش قرار ندهید – مخصوصا جلوی دیگران – نگذارید تصور کند که ترجیح می دادید به کار خودش می پرداخت، در غیر این صورت تبدیل به آدمی عصبی و تنبل می شود و قبل از آن که اخراجش کنید استعفا می دهد. در هر حال سعی کنید از کارمند متولد فروردین ایراد نگیرید. او به خاطر شتابزدگی مرکب اشتباه می شود ولی چنانچه با او همراهی کنید به خاطر اشتباهش از شما عذرخواهی می کند. انتقاد از او را به طور محرمانه و خیلی ظریف و ملایم انجام دهید وگرنه غرورش آسیب می بیند.

زمانی که بفهمد شما به توانایی های او پی برده اید آنگاه هر طور شده بهترین استعدادهای خود را به منصه ظهور می رساند . با ایراد گرفتن از او به جایی نمی رسید. او خیلی کم مرتکب اشتباه می شود. این کارمند با مهارت خاصی فقط به امروز می اندیشد. معمولا کسانی که به دیروز اتکا دارند یا همه آمال خود را به فردا موکول می کنند فاقد این مهارت هستند. بنابراین ارزش دارد که به حرفهای او گوش بدهید، البته که گهگاه شور و اشتیاق او برای این که نشان دهد حق با اوست باعث بداخلاقی او می شود. در اولین فرصت حقوق او را زیاد کنید و به او وظیفه ای محول کنید که بداند دارد کارش را به نحو صحیح انجام می دهد و شما از او راضی هستید. اجازه دهید که تنها کار کند یا مسئول قسمتی شود. او باید حس کند که شریک شماست. وقتی که حس کند وجودش مهم است آنگاه طرحهای خوبی را مطرح می کند. اما اگر آرمانگرایی و شور و اشتیاق او فروکش کند به زودی علاقه خود را از دست می دهد و غمگین و ناراحت می شود و کنار می کشد تا دیگران کار را ادامه دهند. چنانچه جلوی خلاقیت و نوآوری او را بگیرید همه استعداد او را از بین خواهید برد.

چون که آدم خلاق و سازمانگری است در هر شغل و حرفه ای احساس امنیت می کند. او در هر محیطی، از جمله گلخانه یا اداره پلیس، پیش می رود و در راس کار قرار می گیرد. هر گونه فعالیت در زمینه تبلیغات، روابط عمومی، و فروش او را به خود جلب می کند و او می تواند در این حیطه ها موفق باشد.
البته در هر شغل دیگر، از معلمی گرفته تا راننده تریلی، از خبرنگاری گرفته تا کارهای ساختمانی، می تواند خود را با محیط سازگار کند به شرط آن که محیط به اندازه کافی وسیع باشد که غرور و اشتیاق او را ارضا کند.

چنانچه با یک کارمند متولد فروردین آشنا شدید که اشتیاق خود را در زیر چهره آرام پنهان کرده بود فکر نکنید می توانید او را نادیده بگیرید. جای او جلوتر از همه است. از توانایی های او به طرق مختلف بهره گیری کنید و مطمئن باشید نه تنها وفاداری بی نظیری از خود نشان می دهد بلکه ثروت زیادی هم نصیب شرکت شما می کند. چنانچه کمی به اطراف خود بنگرید خواهید دید که چه قابلیت های ارزشمندی دارد.

   + فرزانه (ربابه)دریاباری - ٥:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/۱٢/۱٩